Polskie Radio
Section05

mózg

Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną

Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Krakowscy badacze wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia. W kolejnych badaniach naukowcy sprawdzą, jak ćwiczyć, by skutecznie poprawiać nastrój, ale też wzmacniać funkcje poznawcze, np. szybkość reakcji.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki aktywność fizyczna

Pamięć krótkotrwała - dlaczego jest ważna i jak ją ćwiczyć?

Pamięć krótkotrwała to nic innego jak mechanizm pamięci, który pozwala zachować pewną ilość informacji w krótkim czasie. Ma ona wiele funkcji, które ułatwiają nam codzienne myślenie i funkcjonowanie w świecie przepełnionym pojęciami, informacjami i bodźcami zmysłowymi. Jak działa pamięć krótkotrwała i jak można ją poprawić? Rozwiązywanie krzyżówek to jedna z metod, które mają pozytywny wpływ na ludzką pamięć. A jakie są inne sposoby? Co powinniśmy zrobić, jeśli "chwilowe zaćmienie" wcale nie jest chwilowe?
Zobacz więcej na temat:  pamięć społeczeństwo Sława Bieńczycka psychologia infografika Zobacz także

Przełom w badaniach mózgu. "To klucz do zbadania autyzmu"

Naukowcy z Chin dowodzą, że w ludzkim mózgu znajdują się trzy ukryte "autostrady informacyjne", a większość struktur mózgowych tworzy się wokół nich. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "The Journal of Neuroscience" na początku lutego. Odkrycie to ma ułatwić badanie zaburzeń w pracy mózgu, takich jak dysleksja, autyzm, a także poważnych chorób: Alzheimera czy schizofrenii.
Zobacz więcej na temat:  Chiny choroba Alzheimera autyzm schizofrenia człowiek naukowcy Polskie Radio 24 NAUKA ŚWIAT

Czy można poprawić pamięć seniora? Ważne badania polskiego naukowca

Starzenie się ludzi jest coraz ważniejszym tematem dla naukowców z całego świata. - To dotyczy każdego z nas i całego społeczeństwa, które żyje dłużej, ale nie starzeje się wcale lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kucewicz, szef Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i badacz przyczyn chorób neurodegeneracyjnych w Mayo Clinic w USA.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Michał Kucewicz zdrowie pamięć Zobacz także

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci Hanna Szczęśniak pamięć

Dziecko nie słucha czy nie słyszy? Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego niektóre dzieci wykonują polecenia rodziców lub nauczycieli z opóźnieniem? Co powoduje ich spowolnioną reakcję? Jak się okazuje, nie zawsze jest to kwestia braku zrozumienia polecenia, czy motywacji do wykonania danego zadania. Przyczyną mogą być trudności ze słuchaniem i przetwarzaniem informacji, czyli zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD). Jak zdiagnozować, leczyć oraz do jakiego specjalisty zgłosić się z tym problemem? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci psychologia Zobacz także słuch zdrowie zdrowie dziecka medycyna

Pamięć. Czym jest i jakie skrywa przed nami tajemnice?

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" -  to słowa Ernesta Hemingwaya, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Choć w pewnym sensie prowokacyjne, wskazują na kilka istotnych kwestii. - Po pierwsze, nie do końca sterujemy własną pamięcią, nie mamy nad nią pełnej władzy, z drugiej strony, mamy ogromną wolę sterowania nią - zwraca uwagę prof. Wojciech Kudyba. 
Zobacz więcej na temat:  pamięć psychologia socjologia Jakub Domoradzki Zobacz także