Polskie Radio Dzieciom

Gdzie mieszka pamięć? 

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 12:00
Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Znacie wiersz Tuwima pt. Słoń Trąbalski? Wiecie, czym jest słoniowa pamięć?
Znacie wiersz Tuwima pt. Słoń Trąbalski? Wiecie, czym jest słoniowa pamięć? Foto: rckl

  Bez wątpienia lepiej jest pamiętać! Ale wspomnienia nie zawsze muszą być radosne, bo i te smutne są dla nas ważne. Pamięć, choć służyć może cofaniu się w czasie by zobaczyć (cudzymi wspomnieniami!) miejsca, których nigdy nie zobaczymy, czasem też płata nam figle - bo nie zawsze pamiętamy to, co się naprawdę wydarzyło!

O tajemnicach pamięci rozmawiać będziemy z profesorem Robertem Piłatem, który na co dzień pasjonuje się filozofią, literaturą i podróżami, ale i o pamięci wie to i owo! Profesor Piłat do radiowego studia przyjdzie ze swoją wnuczką Łucją i wspólnie sprawdzimy, dlaczego dzięki pamięci ludzie, opowieści, muzyka i całe światy ciągle żyją, a nie przemijają. 


Gość Robert Piłat i prowadząca - Hanna Szczęśniak Gość Robert Piłat i prowadząca - Hanna Szczęśniak

W audycji wezmą także udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Navigo w Warszawie oraz Wy, nasi Słuchacze! Zapytamy Was między innymi o Wasze ulubione wspomnienia, o to czego nie umiecie zapamiętać, mimo że bardzo się staracie i o to o czym Waszym zdaniem powinny pamiętać wszystkie dzieci. Wspólnie stworzymy też kapsułę czasu, do której schowamy wszystkie nasze ulubione rzeczy, a naszym radiowym gościom można będzie zadawać najróżniejsze pytania o pamięć, zapominanie i wspomnienia.

ŹRÓDEŁKO (2).png

Źródełko w nowej odsłonie – porozmawiajmy!

Od 16 lutego Źródełko prowadzimy w 100% na żywo. Bardzo nam zależy na tym, żebyście i Wy – Słuchacze – współtworzyli z nami tę audycję. Dlatego czekamy na wasze telefony (+48 22 645 20 55) i maile (dzieci@polskieradio.pl)! Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w danym temacie, zadawajcie pytania!


***

Na audycję Źródełko w niedzielę (23.02) o godz. 11.00 zaprasza Hanna Szczęśniak.

mg

Zobacz także
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kupały. Słowiańska alternatywa dla anglosaskich walentynek?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:21
Noc Kupały w religii Słowian była świętem przesilenia letniego. Święto to, zaadaptowane przez chrześcijaństwo, powiązane zostało ze św. Janem Chrzcicielem. Czy to jedyna rodzima alternatywa dla mających anglosaski rodowód walentynek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Źródełko” pełne nowości – nowa formuła, nowi prowadzący!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 06:55
Nowa energia, nowi prowadzący i jeszcze więcej fascynujących opowieści o muzyce ludowej! Audycja „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom wraca w odświeżonej formule, zapraszając do świata tradycji w nowy, angażujący sposób. Od 16 lutego słuchacze mogą dołączyć do rozmów prowadzonych przez Hannę Szczęśniak, Piotra Dorosza oraz nowe gospodynie programu – Monikę Gigier i Patrycję Zisch. „Źródełko” na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdą niedzielę o godz. 11:00.
rozwiń zwiń