Polskie Radio
Section05

Michał Matus

Pracownicy medyczni w Polsce a kryzys zdrowia psychicznego. Dane są niepokojące

Lekarze w Polsce są nieszczęśliwi. Mają problemy ze snem, a niektórzy myślą o odebraniu sobie życia - takie wnioski płyną z raportu Fundacji "Polki w medycynie", który dotyczy kondycji psychicznej medyków. Problem jest jednak bardzo złożony; dotyczy nie tylko lekarek i lekarzy, a zmagać się z nim mogą już osoby w trakcie studiów medycznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Zobacz także lekarz zdrowie psychiczne depresja

"Potopu" powtórzyć się nie da: 50-lecie wielkiego filmu Jerzego Hoffmana

"Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana ma już 50 lat. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia był dla nas okazją, by przyjrzeć się kulisom powstawania tej ekranizacji i jej znaczeniu w polskiej kinematografii. Porozmawiać o "Potopie" jako zjawisku społecznym i wyjątkowym osiągnięciu filmowym, które na stałe wpisało się w historię polskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski Jerzy Hoffman Trójka potop szwedzki kino Zobacz także

Dlaczego coraz częściej chorujemy na krztusiec?

Od początku roku do połowy listopada zarejestrowano ponad 26 tysięcy przypadków tej choroby. Ostatnio w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, wprowadzono nawet z tego powodu ograniczenie odwiedzin. Krztusiec to jednak choroba cykliczna i co kilka lat obserwujemy duży wzrost zachorowań. Jednak są także inne przyczyny gwałtownego wzrostu zachorowań na tę chorobę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także krztusiec szczepienia profilaktyka służba zdrowia

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma, czyli skromny człowiek sukcesu

"Azbest", "cringe", "skibidi" czy "delulu" - to część wyrazów, które ubiegały się o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden i został nim "sigma". W internetowym głosowaniu to określenie na osobę przekonaną o swej nieprzeciętności, która się z tym nie afiszuje, zdobyło ponad 20 tysięcy głosów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Szymczakowska młodzieżowe słowo roku Zobacz także język polski

Przedwojenna Fotografistka

W tym odcinku zaglądamy do Bydgoszczy. Jak nazywano przed wojną kobiety, które trudniły się fotografią? Okazuje się, że feminatywy dobrze miały się w międzywojennej Polsce. W przypadku kobiet fotografujących i kolorujących czarnobiałe zdjęcia nie dotrwały w dawnej formie do dzisiejszego dnia. W użyciu mamy inne - nowe - a jak brzmiały te dawne? I jakie zdjęcie dobrze je ilustruje - o tym w dzisiejszym odcinku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także zdjęcia fotografia