Polskie Radio
Section05

służba zdrowia

Polskie Radio 24 60 lat szpitala przy Szaserów. "Leczymy nowocześnie"

- Leczymy nowocześnie i bezpiecznie, pacjent jest w naszym centrum uwagi. Oczywiście drugim filarem są żołnierze i działania na rzecz sił zbrojnych. Te działania realizujemy w obszarze medycznym, ale również staramy się to silnie podkreślać w obszarze szkoleniowym, dydaktycznym i naukowo-badawczym - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie POLSKA społeczeństwo

Polskie Radio 24 Skąd pieniądze na finansowanie służby zdrowia? Eksperci o zmianach w prawie

Jak zreformować ochronę zdrowia? Kto powinien na nią płacić więcej a kto mniej? To tylko niektóre z tematów podejmowanych w audycji Kapitał i Praca z udziałem ekspertów, przedstawicieli partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego: Renaty Górnej z OPZZ, Wojciecha Wiśniewskiego z FPP i Kacpra Olejniczaka z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  praca rynek pracy ochrona zdrowia NFZ

Dlaczego coraz częściej chorujemy na krztusiec?

Od początku roku do połowy listopada zarejestrowano ponad 26 tysięcy przypadków tej choroby. Ostatnio w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, wprowadzono nawet z tego powodu ograniczenie odwiedzin. Krztusiec to jednak choroba cykliczna i co kilka lat obserwujemy duży wzrost zachorowań. Jednak są także inne przyczyny gwałtownego wzrostu zachorowań na tę chorobę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Matus krztusiec szczepienia profilaktyka

Nieudana operacja z udziałem robota. Znany lekarz oskarżony

Oskarżonym jest Kazimierz P., profesor ginekologii i były małopolski konsultant wojewódzki ginekologii onkologicznej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Zarzucane mu przestępstwa to narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Kobieta zmarła po eksperymentalnej operacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć akt oskarżenia Kraków zdrowie rak społeczeństwo choroba

Pielęgniarki protestują od lat. Posłanka PiS zabiera głos

Pielęgniarki oskarżają wszystkie rządy ostatnich dekad o niewystarczające działania w kwestii wynagrodzeń. Ich zdaniem "następuje degradacja zawodu". Odmiennego zdania jest Józefa Szczurek-Żelazko (PiS), która stwierdziła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że "za rządów Prawa i Sprawiedliwości sytuacja pielęgniarek uległa poprawie". 
Zobacz więcej na temat:  Józefa Szczurek-Żelazko Prawo i Sprawiedliwość pielęgniarstwo wynagrodzenia protest pielęgniarka Karol Surówka

Polskie Radio 24 Mniej porodówek w Polsce? "30 km można dojechać karetką"

Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna w Polsat News stwierdziła, że kobiety mogłyby być wożone na poród karetką do szpitala oddalonego o około 30 km od ich miejsca zamieszkania. - Myślę, że to wystarczająco nieduża odległość, by sprawnie dojechać na porodówkę. Niestety demografia jest nieubłagana, rodzi się coraz mniej dzieci - ocenił w Polskim Radiu 24 Rafał Kasprzyk, poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA poród szpital Izabela Leszczyna

Ujawniono liczbę. Tylu lekarzy zarabia ponad 100 tys. zł

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej zareagował na słowa ministry zdrowia Izabeli Leszczyny, która oznajmiła, że widziała faktury lekarzy na 299 tys. zł. - Przeanalizowaliśmy dane, na które powołuje się Ministerstwo Zdrowia, o lekarzach zarabiających powyżej 100 tys. zł miesięcznie. Jest ok. 200, może 250 takich lekarzy - wskazał Łukasz Jankowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lekarz Ministerstwo Zdrowia Izabela Leszczyna pieniądze