Polskie Radio
Section05

smartfony

Dzieci uzależniają się od smartfonów. Co sprawia, że odrzucają rzeczywistość?

- Dzieci uzależniają się bardzo szybko, bo dostają bodźce, których nie ma w realnym życiu. W świecie wirtualnym dużo się dzieje, jest dużo kolorów i dźwięków - mówi w Jedynce Dagmara Kokoszka-Lassota, psycholożka i specjalistka ds. mediów społecznościowych. Czego nie robić, żeby dziecko nie stało się niewolnikiem świata wirtualnego? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także Dagmara Kokoszka-Lassota uzależnienia

Telefony komórkowe w szkołach. Czy zakaz to dobre rozwiązanie?

- W pierwszej kolejności z raportu wynika, że połowa szkół wprowadziła zakaz dotyczący korzystania z telefonów w czasie lekcji i na swoim terenie. Natomiast 15 proc. szkół wprowadziło depozyty, gdzie należy składować telefony. Do tego 32 proc. szkół w ciągu ostatnich trzech lat te zakazy zaostrzyło - wylicza Alan Wysocki, współautor raportu Fundacji GrowSPACE. Czy jest to jednak dobry kierunek? A może warto postawić na lepszą edukację cyfrową?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Michał Witak Numer Raz telefony komórkowe technologie szkoła szkoła podstawowa

Od kiedy smartfon dla dziecka? Groźne konsekwencje

Wiek dzieci rozpoczynających regularne korzystanie z urządzeń elektronicznych stale się obniża. Jednak specjaliści ostrzegają, że kilkuletnie lub młodsze dziecko używające smartfona czy tabletu może się gorzej rozwijać.  W Polskim Radiu 24 mówiła na ten temat dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog z warszawskiego szpitala im. księżny Anny Mazowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo dzieci

Nowości technologiczne, których możemy spodziewać się w 2025 roku

Na początku 2025 roku przyglądamy się najnowszym technologicznym trendom, które będą kształtować nadchodzące lata. Razem z Dawidem Kosińskim rozmawialiśmy o innowacjach w sztucznej inteligencji, gadżetach przyszłości i tym, co może odmienić nasze codzienne życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także technologie technologie mobilne technologia smart home nowości nowinki technologiczne Piotr Firan Dawid Kosiński

"Rozpraszacze" za kierownicą. Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona?

Nawet chwila nieuwagi za kierownicą może kosztować nas zdrowie, a nawet życie. Największym "rozpraszaczem" jest smartfon, bez którego nie możemy się obejść, bo ma nawigację. Jak korzystać z niego bezpiecznie? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy telefony komórkowe bezpieczeństwo na drodze media społecznościowe psychologia Ewa Mierzejewska

Media społecznościowe od 16. roku życia. Czy zakaz powinna przyjąć również Polska?

Niektóre kraje, w tym Francja i część stanów USA ograniczają już do nich dostęp nieletnich bez zgody rodziców. Krok dalej idzie Australia. Tam wprowadzony zostanie zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16 roku życia. Czy to kierunek, w którym powinna zmierzać także Polska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Piotr Łodej Bartosz Bielecki społeczeństwo media społecznościowe social media młodzież

Smartfony nieustannie nas szpiegują? "To byłoby straszne"

Wyciekła prezentacja firmy oferującej reklamy na podstawie tego, co mówią właściciele telefonów i innych urządzeń wyposażonych w mikrofon. Spółka była partnerem Facebooka i Google'a. Czy zatem każdy smartfon nieustannie nas podsłuchuje i na tej podstawie wyświetla reklamy? Eksperci bezpieczeństwa odpowiadają.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA technologie reklama google Facebook Amazon microsoft podsłuchy prywatność

Nowe technologie i zdrowie. "Dbam o mój zasięg"

- Mamy coraz częściej problem z dbaniem o coś, co się nazywa higieną cyfrową. Nowe technologie miały nas w jakiś sposób zbliżyć do siebie, spowodować, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Ich rozwój jednak powoduje, że niekiedy, a nawet bardzo często, jest zupełnie odwrotnie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka detoks nowe technologie interenet społeczeństwo Piotr Firan