Który z filmów zgarnie nagrodę LUX? Najlepsze obrazy Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2025 10:00
LUX - Europejska Nagroda Publiczności - to nagroda Parlamentu Europejskiego i Europejskiej Akademii Filmowej, ale na werdykt ogromny wpływ mają też głosy publiczności. W tym roku do LUX-ów nominowane są: "Animal", "Dahomej", "Flow", "Przechwycone" i "Milczenie Julie". Na miejscu w Brukseli będzie Czwórka!
W 2025 roku na Nagrodę Publiczności LUX mają szansę: Animal, Dahomej, Flow, Przechwycone i Milczenie Julie
W 2025 roku na Nagrodę Publiczności LUX mają szansę: "Animal", "Dahomej", "Flow", "Przechwycone" i "Milczenie Julie"Foto: www.lux-award.europarl.europa.eu

W 2007 roku Parlament Europejski ustanowił coroczną Nagrodę Filmową LUX. Przyznawał ją do 2020 roku, kiedy to połączył siły z Europejską Akademią Filmową i powołał do życia LUX – Europejską Nagrodę Publiczności

LUX - Nagroda Publiczności - co się zmieniło?

Do 2020 do LUX-ów wybierano 3 filmy, a najlepszy z nich wybierali tylko posłowie do Parlamentu Europejskiego. Dziś możemy jasno powiedzieć: było trochę nudno - jako publiczność mogliśmy tylko przyglądać się temu z daleka. Gdy jednak Parlament połączył siły z Europejską Akademią Filmową, LUX-y zmieniły zasady - teraz filmy mogą oceniać i posłowie i publiczność przez internet. Nasze głosy to aż połowa ostatecznej oceny. 

Nominowani do Nagrody Publiczności LUX

W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane są następujące obrazy:

  • "Animal" - reż. Sofia Exarchou, produkcja: Grecja, Austria, Rumunia, Cypr, Bułgaria

Akcja tej opowieści ma miejsce podczas upalnego lata na jednej z greckich wysp. Animatorzy i animatorki w hotelu all-inclusive przygotowują się na przyjazd turystów. Liderką grupy jest Kalia. Na scenie królują papierowe dekoracje, błyszczące stroje i taniec. Z każdym dniem praca jest coraz bardziej wymagająca. W niespokojne letnie noce wychodzą na jaw trudności, z jakimi mierzy się Kalia. Jednak kiedy zapala się światło, przedstawienie musi trwać.


  • "Dahomej" - reż. Mati Diop, produkcja: Francja, Senegal, Benin


To historia skarbów - dwudziestu sześciu strażników skarbca Królestwa Dahomeju - zrabowanych ponad sto lat temu. W 2021 roku zapada decyzja, że obiekty mają wrócić tam, skąd pochodzą - do dzisiejszej Republiki Beninu. W 1892 roku francuskie wojska kolonialne zrabowały nie tylko te artefakty, ale też tysiące innych kosztowności. Jaką postawę przyjąć wobec powrotu części skarbów do kraju, który musiał rozwijać się pod ich nieobecność? Mati Diop zaprasza na opowieść o kolonizacji i budowie naszej tożsamości.


 

  • "Flow" - reż. Gints Zilbalodis, produkcja: Łotwa, Francja, Belgia

Kochający samotność kot traci swój dom w wyniku wielkiej powodzi. Świat wygląda tajemniczo, gdzieniegdzie tylko widać ślady ludzkiej obecności. Kot znajduje schronienie w dryfującej łodzi, którą już zamieszkuje kapibara, a z czasem dołączają do nich inne zwierzęta - różnych charakterów, różnych temperamentów. Uczą się współdziałać razem i stawiać czoła przeciwnościom losu. 

 

  • "Przechwycone" - reż. Oksana Karpovych, produkcja: Ukraina, Kanada, Francja

Co skłania najeźdźców do prowadzenia wojny? Twórcy "Przechwyconych" próbują odpowiedzieć na to pytanie, pokazując dwa równoległe światy. Kamera powoli rejestruje zniszczenia - widzimy ukraińskie wsie, miasta, domy i autostrady po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji. W tle słyszymy rozmowy telefoniczne - to nagrania przechwyconych z frontu rozmów rosyjskich żołnierzy ze swymi bliskimi. Ukraiński wywiad przechwycił te połączenia w 2022 roku. To zapisy przerażających wyznań żołnierzy i okrutnych ocen kobiet im bliskich - te nasycone są nienawiścią i szowinizmem, podszyte propagandą. 

  • "Milczenie Julie" - reż. Leonado Van Dijl, produkcja: Belgia, Szwecja

Tenisistka Julie odmawia złożenia zeznań na temat śmierci młodej zawodniczki, co prowadzi do zawieszenia i zwolnienia jej trenera. Życiem Julie jest tenis i na nim się skupia. Jej milczenie budzi kontrowersje.

Europejskie kino z bliska - w Czwórce

Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX w Parlamencie Europejskim w 29 kwietnia 2025 roku - Czwórka będzie na miejscu!

Nagrody LUX z Brukseli w Czwórce Nagrody LUX z Brukseli w Czwórce

We wtorkowe popołudnie, tuż po 16.00, w audycji "Świat 4.0" prosto ze studia radiowego w Parlamencie Europejskim w Brukseli Piotr Firan i Alicja Michalska będą przyglądać się i opowiadać o tegorocznej edycji Nagrody Publiczności LUX. Porozmawiamy o sile kina, które przekracza granice języka i kultury. Z naszymi gośćmi - twórcami, europosłami, krytykami i widzami - porozmawiamy o tym, dlaczego europejskie filmy mają moc opowiadania o najważniejszych wartościach: wolności, tożsamości, równości i wspólnocie.

Nagroda Publiczności LUX podkreśla zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w kulturę i edukację przez wspieranie kina europejskiego i propagowanie różnorodności kulturowej.

Warto zwrócić uwagę na samą nazwę nagród - Lux. Pochodzi ona z łaciny i oznacza światło. I taka jest też idea doboru nominowanych - te obrazy mają uwrażliwiać widzów, zachęcać o dyskusji o współczesnej Europie, ale też pokazywać jej piękno i różnorodność.

***

pj/www.lux-award.europarl.europa.eu/kor

Czytaj także

Serialowe hity tego roku według Magdaleny Adamus

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 20:59
Co nas tak pociąga w oglądaniu obrzydliwie bogatych ludzi na wakacjach? Podczas "Audycji filmowej" Jacek Cygan rozmawiał z Magdaleną Adamus o trzecim sezonie "Białego Lotosu", a także o innych wartych uwagi premierach serialowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jerzy Has w małych kinach. Jego filmy docenia nawet Martin Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 12:18
2025 rok to Rok Wojciecha Jerzego Hasa. Pierwszy jego film - "Pętla" na podstawie opowiadania Marka Hłaski - powstał w 1957 roku. Obrazy, które koniecznie trzeba zobaczyć, to "Sanatorium pod klepsydrą" i "Rękopis znaleziony w Saragossie", który należy do ulubionych filmów Martina Scorsese. 
rozwiń zwiń