Polskie Radio
Section05

Dania

Media: to Rosja podsunęła Trumpowi pomysł zajęcia Grenlandii

Duński kontrwywiad ustalił, że pomysł na zajęcie Grenlandii podsunął Donaldowi Trumpowi wywiad Rosji, przy użyciu sfałszowanego listu do senatora USA - przypomniał w poniedziałek tygodnik "Newsweek". Historia ta odżyła w mediach społecznościowych tuż przed inauguracją prezydenta elekta. Tymczasem republikańscy członkowie Izby Reprezentantów przygotowali już projekt ustawy, który ma pozwolić prezydentowi USA rozpocząć negocjacje ws. zakupu Grenlandii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump USA Rosja grenlandia szpiegostwo Ameryka

To nie spodoba się Trumpowi. Twarde stanowisko Grenlandii

Pojawiła się odpowiedź grenlandzkiego rządu na rosnące naciski ze strony Donalda Trumpa. Przypomnijmy, że prezydent-elekt chce przejąć kontrolą nad wyspą. "Musimy sami podjąć decyzję i kształtować naszą przyszłość. Jesteśmy świadomi swoich praw jako ludzie" - podkreślono mu w oficjalnym oświadczeniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA grenlandia Donald Trump polityka polityka zagraniczna USA Stany Zjednoczone Europa bezpieczeństwo

Albo sprzedaż, albo cła? Premier Danii odpowiada Trumpowi

- Nie sądzę, by był to dobry kierunek, by walczyć ze sobą z użyciem środków finansowych, kiedy jesteśmy bliskimi sojusznikami i partnerami - powiedział premier Danii Mette Frederiksen w reakcji na słowa Donalda Trumpa. Prezydent elekt USA nie wykluczył wprowadzenia wysokich ceł na duńskie towary w celu nakłonienia Kopenhagi do sprzedaży Grenlandii USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa grenlandia USA Donald Trump

Duńskie służby specjalne: próby uszkodzenia infrastruktury na Bałtyku elementem wojny hybrydowej

Dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej - ostrzegały w ostatnich miesiącach służby specjalne Danii i Szwecji. Finlandia poinformowała w czwartek, że należącego do tzw. rosyjskiej floty cieni tankowiec Eagle S mógł uszkodzić podmorski kabel Estlink 2.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna hybrydowa Ukraina Szwecja Finlandia NATO bezpieczeństwo energetyczne