Na te i podobne pytania ma odpowiedzieć projekt DigiTwins4PEDs, który realizują naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki symulacji komputerowej projekt, nazywany cyfrowym bliźniakiem miasta, ma przynieść scenariusze dotyczące konkretnych lokalizacji, aby stworzyć model miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej.
Uzyskane informacje będą poradnikiem dla instytucji państwowych, samorządowych i dla mieszkańców. O tym dr hab. Paweł Bogusławski, kierownik projektu.
W audycji również:
Wilk, ryś i niedźwiedź a klimat
O pionierskim projekcie, który ma zbadać wpływ dużych drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia, na obieg węgla w przyrodzie, a tym samym na zmiany klimatu opowie prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
---
W ostatnim wydaniu "Eureki" rozmawialiśmy m.in. o niezwykłym odkryciu polskich archeologów na płaskowyżu Mesa Verde.
Indianie Pueblo żyli na Południowym Zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami. Na płaskowyżu Mesa Verde polscy archeolodzy natrafili na setki nowych, nieznanych dotąd petroglifów. To odkrycie diametralnie zmienia nasze wcześniejsze postrzeganie społeczności kultury Pueblo.
Na "Eurekę" we wtorek (30.01) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.
mg/DS