Polskie Radio
Section05

represje

Strony Polskiego Radia dla Zagranicy w Telegramie i Instagramie "ekstremistyczne" na Białorusi

Białoruskie władze kontynuują represje wobec niezależnych mediów i zagranicznych źródeł informacji. 4 lutego sąd rejonu Pierwszomajskiego w Mińsku wydał decyzję o uznaniu stron Białoruskiej Służby Polskiego Radia dla Zagranicy w serwisach Telegram i Instagram za "ekstremistyczne". Informacja o tym orzeczeniu została upubliczniona dopiero teraz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś media niezależność reżim

Białoruś: według postanowienia Rady Ministrów dzieci opozycjonistów mogą być skierowane do sierocińców

Rząd Białorusi opublikował postanowienie, według którego w razie pociągnięcia rodziców do odpowiedzialności za rzekomą "działalność ekstremistyczną" władze bedą uznawać, że ich dzieci przebywają w "niebezpiecznej sytuacji społecznej". Praktyka poprzednich lat dowiodła, że w takich wypadkach dzieci opozycjonistów mogą być skierowane do sierocińców.
Zobacz więcej na temat:  białorus reżim

Białoruś: zapadł wyrok sądu wobec księdza Okołotowicza. Był oskarżony o "zdradę stanu"

Sąd w Mińsku skazał księdza Henryka Okołotowicza, proboszcza kościoła w Wołożynie na Grodzieńszczyźnie, na 11 lat kolonii karnej za rzekomą "zdradę stanu". Ksiądz został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku i był więziony w areszcie KGB w Mińsku. Rozprawa sądowa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie są znane szczegóły oskarżenia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś policja Kościół katolicki

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

85 lat temu, 1 grudnia 1939 roku, weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie

Dzieci sybiraków na antypodach. Pahiatua, czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii

31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Syberia wywózka ZSRR dzieci Katyń Iran II wojna światowa 1944 armia Andersa Związek Radziecki Związek Sowiecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm Australia