Polskie Radio
Section05

represje

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

85 lat temu, 1 grudnia 1939 roku, weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie

Dzieci sybiraków na antypodach. Pahiatua, czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii

31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Syberia wywózka ZSRR dzieci Katyń Iran II wojna światowa 1944 armia Andersa Związek Radziecki Związek Sowiecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm Australia

Białoruś: jest termin wyborów prezydenckich. Rosja obiecuje poparcie w przypadku destabilizacji

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego - izba niższa parlamentu Białorusi - na swoim posiedzeniu w Mińsku wyznaczyła datę wyborów prezydenta państwa na 26 stycznia 2025 roku. W przeddzień podjęcia tej decyzji Boris Gryzłow, ambasador Federacji Rosyjskiej na Białorusi, oświadczył, że w razie destabilizacji sytuacji podczas wyborów Rosja udzieli pomocy swojemu sojusznikowi i partnerowi strategicznemu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory prezydenckie Rosja polityka Swiatłana Cichanouska opozycja demokratyczna

Białoruś: represje wobec aktorów i opozycjonistów. Kolejne obławy KGB i milicji

Na Białorusi nasilają się represje wobec przedstawicieli kultury oraz opozycji. W Mińsku rozpoczęła się obława KGB i milicji na aktorów Teatru Białoruskiej Dramaturgii, którzy są oskarżani o udział w protestach po wyborach w 2020 roku oraz o "działalność ekstremistyczną". Część artystów, po otrzymaniu informacji o działaniach służb, zdołała się ukryć, jednak wielu zatrzymano i przewieziono na komendy milicji.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś opozycja demokratyczna opozycja

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się co trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA procesy polityczne studenci