Redakcja Polska

Białoruś: zapadł wyrok sądu wobec księdza Okołotowicza. Był oskarżony o "zdradę stanu"

30.12.2024 17:35
Sąd w Mińsku skazał księdza Henryka Okołotowicza, proboszcza kościoła w Wołożynie na Grodzieńszczyźnie, na 11 lat kolonii karnej za rzekomą "zdradę stanu". Ksiądz został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku i był więziony w areszcie KGB w Mińsku. Rozprawa sądowa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie są znane szczegóły oskarżenia.
Ksiądz Henryk Okołotowicz z Wołożyna.
Ksiądz Henryk Okołotowicz z Wołożyna. Fot: Katolik.life

Ksiądz Henryk Okołotowicz urodził się w 1960 roku w Nowej Myszy koło Baranowicz na Białorusi w polskiej, od pokoleń głęboko religijnej, rodzinie katolickiej. 

Jako młody człowiek podjął naukę w podziemnym seminarium katolickim w Niedźwiedzicy koło Lachowicz. W 1984 roku został w tajemnicy wyświęcony na księdza przez ówczesnego metropolitę kowieńskiego, arcybiskupa Vincentasa Sladkievicziusa.

Był pierwszym białoruskim kapłanem, który w 1984 roku odprawił mszę za polskich oficerów poległych w Katyniu. Duchowny został wtedy zatrzymany przez KGB i ukarany grzywną.

Odbudowywał białoruski kościół katolicki


Po upadku Związku Radzieckiego stał się jedną z głównych postaci odrodzenia Kościoła katolickiego na Białorusi. Posługiwał katolikom w Mohylewie, Homlu, Bobrujsku, Zasławiu, Nieświeżu, Klecku. Pomagał im odzyskiwać kościoły i rejestrować parafie.

Sprawował posługę kapłańską w Brasławiu, Rakowie, Nieświeżu i Bobrujsku. Jego parafianie w Wołożynie są przekonani, że proboszcz został aresztowany nieprzypadkowo, a poprzez tę sprawę pod presją znalazł się cały Kościół katolicki na Białorusi.

W więzieniu 64-letni ksiądz ciężko chorował, nie mając niezbędnej opieki lekarskiej. W listach do wiernych podkreślał, że nie uznaje stawianych mu zarzutów i czuje się niewinny, gdyż nadzieję na sprawiedliwość pokłada jedynie w Bogu.


IAR/dad

Wielu litewskich Polaków w strukturach administracji nowego rządu

29.12.2024 13:06
W strukturach administracji nowego centrolewicowego rządu Litwy utworzonego po październikowych wyborach parlamentarnych jest wielu litewskich Polaków. Stanowisko ministerialne objął Władysław Kondratowicz, Polacy znaleźli się też wśród doradców premiera i szefów poszczególnych resortów.

Wychowanie dziecka w rodzinie dwujęzycznej. "W nauce języka liczy się konsekwencja"

29.12.2024 17:27
Polsko-białoruska rodzina Lichtarowiczów stara się wychować swoją córkę w dwujęzyczności, a nawet trzyjęzyczności. Według naszych rozmówców, mówienie w kilku językach, a nawet tylko rozumienie ich przynosi wymierne korzyści.