Redakcja Polska

Wychowanie dziecka w rodzinie dwujęzycznej. "W nauce języka liczy się konsekwencja"

29.12.2024 17:27
Polsko-białoruska rodzina Lichtarowiczów stara się wychować swoją córkę w dwujęzyczności, a nawet trzyjęzyczności. Według naszych rozmówców, mówienie w kilku językach, a nawet tylko rozumienie ich przynosi wymierne korzyści.
Audio
  • Wychowanie dziecka w kilku językach. Polsko-białoruska rodzina Karoliny i Jerzego Lichtarowiczów.
Karolina, Jerzy i Helena Lichtarowicz.
Karolina, Jerzy i Helena Lichtarowicz.Zdjęcie z archiwum prywatnego.

Karolina jest Polką, Jerzy pochodzi z Białorusi. Z kolei ich 17-letnia córka Helena słyszy od rodziców zarówno język polski, jak i białoruski, a z dziadkami porozumiewa się również po rosyjsku. Według naszych rozmówców, mówienie w kilku językach, a nawet tylko rozumienie ich przynosi wymierne korzyści. Karolina i Jerzy nie mieli wątpliwości, że warto podjąć wysiłek, jakiego wymaga bilingwizm.

Karolina: Dla nas było zupełnie naturalne, że skoro jesteśmy różnych narodowości, mówimy różnymi językami, to nasze dziecko będzie znało oba języki i że my będziemy mówić właśnie w tych dwóch różnych językach.

Helena: Kiedy jeździłam do dziadków na Białoruś, to do mnie mówili też po białorusku, ale w Białorusi są dwa języki urzędowe i telewizja leciała po rosyjsku. Więc po prostu nauczyłam się głównie z telewizji, z bajek dla dzieci języka rosyjskiego. 

Jerzy: Przez długie lata mówiłem do niej po białorusku. Liczy się przede wszystkim konsekwencja. Bardzo dużo dawały wyjazdy na Białoruś, zostawała tylko tydzień lub dwa, ale językowo to bardzo dużo dawało.

Według licznych badań nad dwujęzycznością, posługiwanie się dwoma albo więcej językami pomaga w rozwoju dziecka, w rozwoju mózgu, nawet opóźnia demencję.

Karolina: Mówienie w kilku językach to jest zawsze ćwiczenie mózgu. A wiadomo, że ćwiczenie mózgu opóźnia wszelkie procesy starzenia się mózgu, w tym także właśnie demencję, sklerozę, czy inne problemy z zapamiętywaniem. Jestem jak najbardziej skłonna uwierzyć w to, że mówienie, czy w ogóle znajomość kilku języków po prostu jest tylko i wyłącznie korzystna dla naszego umysłu i zdolności myślenia, kojarzenia, aktywności umysłowej do starości, do późnych lat.

Zapraszamy do wysłuchania pełnej rozmowy z rodziną Lichtarowiczów z Warszawy. Rozmawiała Natalia Gryszkiewicz-Szymkowiak. 


Posłuchaj
10:39 język na stronę.mp3 Wychowanie dziecka w kilku językach. Polsko-białoruska rodzina Karoliny i Jerzego Lichtarowiczów

 

Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Debata o dwujęzyczności w Nowym Jorku. Ważna inicjatywa środowisk polonijnych

19.12.2024 17:13
W listopadzie w Nowym Jorku odbyła się pierwsza w historii debata o dwujęzyczności. Zorganizowana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających, dyskusja stworzyła możliwość prezentacji argumentów zwolenników dwujęzyczności oraz jej przeciwników. Wskazywali oni na wyzwania i ograniczenia z nią związane.  

MEN pracuje nad nową strategią nauczania języka polskiego za granicą

22.12.2024 10:11
Dr Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zapowiada nową strategię nauczania języka polskiego za granicą i edukację w tym języku oraz akcję informacyjną skierowaną do Polonii. Ma ona ma zachęcać rodziców do zapisywania dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się języka polskiego.

Dwujęzyczność jako szansa na intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci

28.12.2024 10:28
Razem z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego przyglądamy się wychowywaniu dzieci w rodzinach dwujęzycznych. Mówimy nie tylko o wyzwaniach, ale także wielu korzyściach, które niesie ze sobą dwujęzyczność, zarówno dla dzieci, jak i dla całej rodziny.

Jaki jest sekret szczęśliwej wielojęzycznej rodziny? Spotkanie z rodziną Pliszków z Nowego Jorku

27.12.2024 14:28
Prezentujemy historię rodziny Pliszków mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Rodzina mówi po polsku, ukraińsku, angielsku i rosyjsku.