Redakcja Polska

Debata o dwujęzyczności w Nowym Jorku. Ważna inicjatywa środowisk polonijnych

19.12.2024 17:13
W listopadzie w Nowym Jorku odbyła się pierwsza w historii debata o dwujęzyczności. Zorganizowana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających, dyskusja stworzyła możliwość prezentacji argumentów zwolenników dwujęzyczności oraz jej przeciwników. Wskazywali oni na wyzwania i ograniczenia z nią związane.  
Audio
  • Danuta Isler rozmawiała w Nowym Jorku z dr Moniką Herrerą z Polsko- Amerykańskiej Poradni Psychologicznej "Nadzieja" oraz Alicją Winnicki, kurator 14 dystryktu NYC Board of Education, wcześniej dyrektor amerykańskiej szkoły publicznej PS 34 i nauczycielką szkół amerykańskich[posłuchaj]
Dr Monika Herrera i  Alicja Winnicki
Dr Monika Herrera i Alicja WinnickiFoto: Danuta Isler/PRdZ

Aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu wychowywania dzieci w dwujęzyczności, Danuta Isler rozmawiała w Nowym Jorku z dr Moniką Herrerą z Polsko- Amerykańskiej Poradni Psychologicznej "Nadzieja" oraz Alicją Winnicki, kurator 14 dystryktu NYC Board of Education, wcześniej dyrektor amerykańskiej szkoły publicznej PS 34 i nauczycielką szkół amerykańskich. 

Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Komentarze z Polski: pionierskie operacje polskich lekarzy oraz wielojęzyczność a tożsamość. Spotkanie z Natalią Michajłowską i Isao Henmim

14.12.2024 22:00
Dziś w programie odwiedzimy Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, które znalazło się w czołówce ośrodków leczących głuchotę; następnie goście programu opowiedzą o tym, jak wielojęzyczność wpływa na naszą tożsamość, jak różne języki kształtują naszą percepcję świata i jakie wyzwania oraz możliwości niesie ze sobą życie w wielokulturowym środowisku. Zapraszamy!

Komentarz dnia: Polak w nowym litewskim rządzie oraz minister Joanna Mucha o strategii wobec polskich szkół za granicą i dwujęzyczności

15.12.2024 17:30
W audycji mówimy, że Litwa ma nowy rząd. W litewskim parlamencie został zatwierdzony program nowego gabinetu. Miało też miejsce zaprzysiężenie nowych ministrów. Program rządu przewiduje wzmocnienie współpracy z Polską. Tekę ministra spraw wewnętrznych objął wileński Polak. Gościem programu jest  Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z którą rozmawiamy o nowej strategii wobec polskich szkół za granicą i promocji dwujęzyczności. Zapraszamy również na Radiowy Magazyn Kuriera Galicyjskiego.

Komentarze z Polski: aktualna sytuacja w Syrii oraz ważna działalność Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Spotkanie z dr Starakiewicz-Krawczyk i prof. Gembalem

16.12.2024 17:30
W dzisiejszej audycji mówimy o aktualnej sytuacji w Syrii. Zdajemy także relację z trzydniowej konferencji w Dyneburgu, poświęconej mniejszościom polskim w krajach bałtyckich. Rozmawiamy też o cudzoziemcach na polskim rynku pracy. Z naszymi gośćmi dr Urszulą Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorką Instytutu Rozwoju Języka Polskiego i prof. Przemysławem Gębalem, lingwistą i glottodydaktykiem z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawiamy o tym jakie argumenty przemawiają za podtrzymywaniem polszczyzny na emigracji  i wychowywaniem dzieci w dwujęzyczności. Zapraszamy do słuchania!

Komentarze z Polski: sytuacja na froncie w Donbasie oraz jaką wartość ma dwujęzyczność. Spotkanie z Olą i Mariuszem Zagórskimi

16.12.2024 22:00
W dzisiejszej audycji mówimy o trudnej dla strony ukraińskiej sytuacji na froncie w Donbasie. Mówimy także o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. Wspominamy ofiary brutalnej pacyfikacji kopalni "Wujek", która miała miejsce 43 lata temu. Z naszymi gośćmi rozmawiamy o tym, jaką wartość ma dwujęzyczność i co pomaga w codziennym wychowywaniu dzieci w dwujęzycznej rodzinie.

Komentarze z Polski: aktualna sytuacja w Syrii oraz spotkanie z wielojęzyczną rodziną z Nowego Jorku

17.12.2024 22:00
W dzisiejszej audycji omawiamy aktualną sytuację w Syrii. Zdajemy także relację z trzydniowej konferencji w Dyneburgu poświęconej mniejszościom polskim w państwach bałtyckich. Z naszymi dzisiejszymi gośćmi rozmawiamy także o wychowywaniu dzieci w dwujęzyczności.