Redakcja Polska

Kraje bałtyckie i Polska nie otrzymały dofinansowania ze środków UE na "ścianę dronów"

07.04.2025 13:49
Kraje bałtyckie i Polska nie otrzymały dofinansowania ze środków europejskich na tak zwaną ścianę dronów. Pomysł zakłada korzystanie z dronów i systemów antydronowych do patrolowania wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Na zdjęciu: model irańskiego drona. Rosja początkowo importowala drony z Iranu, następnie kupiła licencję na ich produkcję
Na zdjęciu: model irańskiego drona. Rosja początkowo importowala drony z Iranu, następnie kupiła licencję na ich produkcjęShutterstock.com

Według informacji przekazanych Polskiemu Radiu przez liewskie MSW, głównym wnioskodawcą projektu była Estonia,
jednak zostały do niego zaproszne służby graniczne Litwy, Łotwy oraz Polski. Teraz litewskie media podały, że Bruksela wniosek odrzuciła na początku marca. - Nie widzę tu wielkiego problemu. Myślę, że będziemy mogli poszukać innych źródeł finansowania tego projektu - skomentował szef litewskiej Straży Granicznej Rustamas Liubajevas.


Posłuchaj
00:53 13566931_1.mp3 Kraje bałtyckie i Polska nie otrzymały dofinansowania ze środków europejskich na "ścianę dronów" na granicy. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Wyjaśnił, że "ściana dronów" ma zapobiegać przemytowi i prowokacjom z udziałem bezzałogowców. Przyznał też, że chociaż europejskiego finansowania tego akurat projektu nie będzie, to "Wspólnota wsparła Litwę, przeznaczając niemałe finansowanie projektów związanych z dronami i systemami neutralizującymi te bezzałogowce".

MSW w Wilnie przekazało, że w ciągu ostatnich trzech lat ze środków unijnych na systemy dronowe oraz szkolenia z nimi związane wydano tylko na Litwie blisko 11 milionów euro. Kolejne litewskie projekty o wartości trzech milionów euro są obecnie w trakcie realizacji. - To z całą pewnością wzmocni ochronę naszych granic i mamy nadzieję, że każda jednostka wkrótce będzie miała ochronę przed dronami - powiedział minister spraw wewnętrznych Litwy Władysław Kondratowicz.


IAR/dad

"Historyczny błąd" Trumpa? Paweł Kowal ostrzega przed uznaniem roszczeń Rosji

06.04.2025 10:43
Prezydent Donald Trump popełni "historyczny błąd", jeśli negocjacje z udziałem USA w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie doprowadzą do uznania roszczeń terytorialnych Rosji – powiedział szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal w opublikowanej w niedzielę rozmowie z "Financial Timesem".

Polskie MSZ ostatnie działania Moskwy świadczą, że jej celem jest dalsza wojna, nie pokój

06.04.2025 16:57
Polska stanowczo potępia kolejne rosyjskie ataki na Ukrainę. "Ostatnie działania Moskwy świadczą, że jej celem jest dalsza wojna, nie pokój" - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. We wpisie w mediach społecznościowych podkreślono, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za śmierć mieszkańców Ukrainy oraz zniszczenia infrastruktury cywilnej.

Węgierska prokuratura otrzymała Europejski Nakaz Dochodzeniowy na Marcina Romanowskiego

07.04.2025 12:39
Węgierska prokuratura generalna poinformowała Polskie Radio, że otrzymała dokumenty Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego w sprawie poszukiwanego w naszym kraju byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS Marcina Romanowskiego. Polska Prokuratura Krajowa oskarża go o poważne przestępstwa korupcyjne, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który polityk, jako wiceminister sprawiedliwości, nadzorował w latach 2019-2023.