Polskie Radio
Section05

Estonia

Rosja tworzy wielką armię. Wywiad Estonii: chce zniszczyć NATO

Jeśli wojna Ukrainy się zakończy, u granic Estonii znajdzie się więcej wojsk Rosji - ostrzega tamtejszy wywiad. Wskazuje, że Rosja tworzy dodatkowe dywizje. I jeśli Rosji uda się kontynuować reformę armii i utworzyć zaplanowane jednostki, Estonia i NATO będą musiały stawić czoła Rosji w nadchodzących latach. A do 2026 roku Kreml zamierza rozszerzyć swoje wojsko do 1,5 miliona żołnierzy - czytamy w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Chiny Zjednoczone Emiraty Arabskie NATO

"Koniec czasów sabotażu i szantażu". Odcięcie od Rosji

- Czasy nacisków politycznych, szantażu i sabotażu wreszcie się skończyły - oświadczył litewski prezydent Gitanas Nauseda, który zakomunikował, że kraje bałtyckie pomyślnie zsynchronizowały sieci elektroenergetyczne z systemem europejskim. Prezydent Andrzej Duda mówił z kolei, że wydarzenie jest ostatecznym krokiem zmierzającym do uwolnienia się z postsowieckiej sfery zależności w sektorze energetycznym. Podkreślił również jego wagę dla naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energetyka Rosja Litwa Łotwa

NATO wysłało okręty na Zatokę Fińską. Będą bronić podwodnych kabli

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla infrastruktury podmorskiej w regionie Bałtyku, NATO wysłało dwa okręty na Zatokę Fińską w ramach nowej misji o nazwie "Straż Bałtycka" (Baltic Sentry). Niemiecki niszczyciel min FGS Datteln oraz okręt hydrograficzny HNLMS Luymes marynarki wojennej Królestwa Niderlandów już pojawiły się na wodach Zatoki Fińskiej, gdzie mają za zadanie monitorowanie i ochronę krytycznych podmorskich kabli.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Finlandia Helsinki wojna hybrydowa

Rosyjski tankowiec pod lupą fińskich władz. Naprawa EstLink 2 potrwa miesiące i pochłonie miliony

Tankowiec, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią, zostanie odholowany bliżej fińskiego portu w Porvoo. Tankowiec "Eagle S", pływający pod banderą Wysp Cooka, został przedczoraj zatrzymany przez fińską straż graniczną. Prawdopodobnie należy do rosyjskiej "floty cieni" - statków pomagających obchodzić nałożone na Rosję sankcje. "Eagle S" znajdował się najbliżej miejsca, w którym uszkodzono podwodny kabel energetyczny, łączący Finlandię i Estonię. Operator przesyłowy Fingrid ogłosił, że naprawa kabla potrwa ponad pół roku i pochłonie dziesiątki milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne Finlandia Rosja wojna hybrydowa

Seria tajemniczych uszkodzeń na Bałtyku. Co wiemy?

W ciągu roku w pobliżu Finlandii doszło już do trzech przypadków uszkodzenia podmorskich kabli. -  Wszystkiego nie można przypisywać zbiegowi okoliczności - stwierdził prezydent tego kraju Alexander Stubb. Naprawa magistrali EstLink 2 potrwa miesiące i może podnieść ceny energii - ostrzegają tamtejsze media. Komentatorzy wskazują na Rosję jako prawdopodobnego zleceniodawcę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie Bałtyk Chiny wyspy cooka flota cieni

Awaria kabla EstLink 2. Odpowiedzialny statek z rosyjskiej "floty cieni"?

Fińska policja podejrzewa, że tankowiec Eagle S ma związek z uszkodzeniem podmorskiego kabla elektroenergetycznego EstLink 2. Statek należy do rosyjskiej tzw. floty cieni. Komisja Europejska zapowiedziała, że zaproponuje nałożenie kolejnych sankcji w tej sprawie, a sekretarz generalny NATO Mark Rutte napisał o możliwym sabotażu i zapowiedział pomoc obu krajom.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Walewski Rosja Finlandia sabotaż