Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Elon Musk na zjeździe AfD. "Niebezpieczne zachowanie"

Elon Musk wystąpił podczas zjazdu AfD, gdzie stwierdził, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". Zdaniem prof. Piotra Majewskiego miliarder "daje znać, że jest gotowy popierać rewizjonistyczne podejście do historii". - Takie zachowania są bardzo niebezpieczne. Mogą posłużyć relatywizowaniu niemieckich zbrodni - powiedział historyk w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT elon musk Holokaust

Elon Musk na zjeździe AfD. Halicki: to powtórka z lat 30.

Elon Musk wystąpił podczas zjazdu AfD, gdzie stwierdził, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". - Jego wypowiedzi oraz hasła, które tam wybrzmiały - tuż przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - są skandaliczne. Skojarzenia z latami 30. w Niemczech są oczywiste - podkreślił w radiowej Jedynce europoseł KO Andrzej Halicki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT Andrzej Halicki elon musk Holokaust

Karol III z wizytą w Auschwitz. "To był dla niego priorytet"

Król Karol III weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz. - Obecność króla Karola potwierdza brytyjskie zobowiązanie, by o przemysłowej brutalności Zagłady pamiętano zawsze. By lekcje zostały wyciągnięte - mówi Polskiemu Radiu posłanka Rosena Allin-Khan, szefowa brytyjskiej grupy parlamentarnej ds. Polski.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Wielka Brytania Europa Auschwitz rocznica historia Polski III Rzesza Niemcy ŚWIAT

Auschwitz. 80. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej niemieckiej fabryki śmierci, w tym ponad 300 dzieci. Kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów ludobójstwa. Spośród 1,3 miliona uwięzionych (głównie Żydów, Polaków, Romów i Sinti) śmierć poniosło 1,1 miliona Żydów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wrażenie zawsze jest piorunujące"

- Zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, horror Holokaustu. Moja mama zawsze uważała, że powinnam się o tym nauczyć wcześnie - mówi mówi brytyjska posłanka, szefowa parlamentarnej grupy ds. Polski, która będzie częścią oficjalnej delegacji Zjednoczonego Królestwa. Rosena Allin-Khan ma korzenie nad Wisłą.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica historia Polski III Rzesza Niemcy Wielka Brytania Europa ŚWIAT

Życie prywatne komendanta Auschwitz. "Żona czuła się jak w raju. Dzieci bawiły się w obóz"

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM kino Rudolf Hoess Oscary 2024

Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęłam i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk, która do obozu śmierci Auschwitz została przywieziona z Warszawy 12 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Niemcy Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza Sporty walki

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz. Syn nazisty w "fabryce śmierci"

Arnold Schwarzenegger należy do najbardziej znanych osób, które odwiedziły niemiecki obóz Auschwitz. Dla urodzonego w Austrii aktora i polityka wizyta w tym miejscu miała wyjątkowe znaczenie. Jego ojciec, Gustav Schwarzenegger, był zadeklarowanym nazistą i uczestnikiem niemieckich podbojów w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Arnold Schwarzeneger Austria niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Ludzie, którzy szli". Słuchowisko wg opowiadań oświęcimskich Tadeusza Borowskiego

Zbiór autobiograficznych, rozgrywających się w realiach wojennych opowiadań Tadeusza Borowskiego ukazał się w 1947 roku pt. "Pożegnanie z Marią". Jeden ze składających się na niego utworów - "Ludzie, którzy szli" - dał tytuł słuchowisku z 1977 roku w reżyserii Jerzego Rakowieckiego. W jednej z ról usłyszeliśmy Mariana Kociniaka.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Borowski Marian Kociniak Krystyna Borowicz