Polskie Radio
Section05

dzieła sztuki

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Perła gotyckiej sztuki na światową skalę

Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Od chwili konsekracji w 1489 roku prezentował się w tym samym miejscu z krótkim wojennym epizodem, wywieziony do Niemiec i odnaleziony dzięki uporowi prof. Karola Estreichera. Po renowacji 13 kwietnia 1957 roku został udostępniony publicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków zabytki gotyk średniowiecze HISTORIA II wojna światowa Niemcy

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa Łódź rośliny środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Paweł Siwek Dwójka wystawa immersja sztuka immersyjna wystawa immersyjna muzeum technologie Frida Kahlo

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Paweł Siwek Warszawa Wojciech Fałkowski Rafael Santi Władysław Hasior Kijów Dwójka KULTURA Jan Matejko

TYLKO U NAS Unikatowe dzieła na Zamku Królewskim. Odświeżone wystawy i nowe ekspozycje

Pięć wystaw czasowych z dziełami mistrzów, takich jak Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior, oraz dwie nowe ekspozycje stałe - tak zapowiada się 2024 rok w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego dyrektor Wojciech Fałkowski powiedział Polskiemu Radiu, że zwiedzający będą mogli jeszcze w tym miesiącu obejrzeć, zakupiony przez Zamek w grudniu, rysunek autorstwa Rafaela. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski malarstwo

Tomasz Łęcki: Muzeum Narodowe w Poznaniu ma najlepszą galerię sztuki europejskiej w Polsce

- Nasze muzeum składa się, najogólniej rzecz biorąc, z dwóch wielkich kolekcji sztuki polskiej, która rozpoczyna się w wieku XVI, a kończy na wieku XXI. Ta kolekcja obecnie jest niedostępna ze względu na remont. Będziemy robili w tej chwili wszystko, aby skupić uwagę na malarstwie europejskim - mówił w Dwójce Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Poznaniu Dwójka Jakub Kukla Tomasz Łęcki malarstwo malarstwo europejskie malarstwo hiszpańskie galeria galerie Poznań

"Trójca święta" Masaccia - słynny renesansowy fresk

Gdyby nie znawstwo i niezwykłe wyczucie Giorgia Vasariego, fresk ten nie istniałby już od kilku stuleci. W 1568 roku na zlecenie Cosimo I Medici, Vasari podjął się renowacji, a właściwie wykonania nowej dekoracji florenckiego kościoła Santa Maria Novella. Prace objęły również kaplicę, w której znajdowało się przedstawiające Trójcę Świętą malowidło Masaccia.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka religia

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie chemia badania malarstwo Leonardo da Vinci