Polskie Radio
Section05

dzieła sztuki

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik Warszawa

Rubens z Kalisza: spalony czy skradziony? Ta zagadka do dziś nie została rozwiązana

W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku w katedrze w Kaliszu wybuchł pożar. Strażacy błyskawicznie dotarli na miejsce, a chwilę po nich przyjechała milicja. Gdy ugaszono pożar, oczom ratowników ukazał się dziwny widok. Ogień w niezrozumiały i nienaturalny sposób dotknął tylko ołtarz, w którym na co dzień wisiało bezcenne dzieło Petera Paula Rubensa "Zdjęcie z krzyża". Tylko że obrazu Rubensa nie było!
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski malarstwo Peter Paul Rubens Kalisz

Ze śmietnika do muzeum. Dzieła sztuki odnalezione w nietypowych miejscach

Losy dzieł sztuki bywają różne. Początkowo zdobią domy właścicieli, lecz z czasem mogą trafić do piwnic, na strychy lub zostać wystawione na sprzedaż. Niekiedy pojawiają się w zaskakujących miejscach, jak choćby na przystanku autobusowym, czego przykład niedawno odnotowano na Wyspach Brytyjskich. Historia sztuki zna więcej takich przykładów, włącznie z odkryciem cennego obrazu w tapczanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Justyna Grabarz Trójka kolekcjonowanie

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Szczerski Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański wystawa SZTUKA

Obraz Vincenta van Gogha w Warszawie. Co zdradziły badania tego dzieła?

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać w Warszawie dzieło Vincenta van Gogha. To jedyny obraz holenderskiego twórcy, który znajduje się w naszym kraju. O szczegółach obrazu oraz badaniach i konserwacji opowiedzieli w audycji "Kunstkamera" eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Łapkiewicz Vincent van Gogh Wiejskie chaty pośród drzew malarstwo muzeum Warszawa wystawa Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego