Polskie Radio
Section05
Justyna Grabarz

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA odkrywcy kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Trójka

Ze śmietnika do muzeum. Dzieła sztuki odnalezione w nietypowych miejscach

Losy dzieł sztuki bywają różne. Początkowo zdobią domy właścicieli, lecz z czasem mogą trafić do piwnic, na strychy lub zostać wystawione na sprzedaż. Niekiedy pojawiają się w zaskakujących miejscach, jak choćby na przystanku autobusowym, czego przykład niedawno odnotowano na Wyspach Brytyjskich. Historia sztuki zna więcej takich przykładów, włącznie z odkryciem cennego obrazu w tapczanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka dzieła sztuki kolekcjonowanie

27. Piknik Naukowy. Łazik marsjański polskiej konstrukcji na Narodowym

Czeka nas sobota pełna wrażeń. 15 czerwca na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wśród licznych atrakcji będzie m.in. prezentacja robotów. Właśnie o robotach rozmawialiśmy z młodymi naukowcami z Koła Naukowego Bekker Team z Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 roboty robotyka NAUKA Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Mars

Psychologowie nie mają wątpliwości: samotność jest gorsza i bardziej niebezpieczna od nikotyny!

W niedzielę 9 czerwca wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko – tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. To święto jest ważniejsze, niż się może wydawać, gdyż jak się okazuje, posiadanie przyjaciela, kogoś bliskiego, to bardzo ważna sprawa, mająca poważny wpływ na naszą psychikę i zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyjaźń ludzie pomoc psychologia psychiatria starość Beata Rajba Trójka

"Nie do wiary!", czyli 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Co w programie?

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu - to część atrakcji, jakie będą czekać na uczestników 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło "Nie do Wiary!". Na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. - Będziemy pokazywać to, co jest najbardziej "wow" - zapowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 edukacja

Projekt "Witamy w Polszczy"! Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem?

Uniwersytet Warszawski rozpoczyna projekt badawczy "Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 roku". Badania te mają sprawdzić, czy napływ ukraińskich "przychodźców" sprawił, że zwiększyła się wiedza naszych rodaków o Ukrainie i Ukraińcach oraz czy Polska i Polacy są teraz lepiej znani Ukraińcom.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA emigracja uchodźcy stosunki polsko-ukraińskie Uniwersytet Warszawski badania KULTURA HISTORIA

Spektakl "Dziady" zainaugurował tegoroczny Festiwal Open The Door w Katowicach

Już po raz siódmy w Katowicach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Open The Door. W programie tego teatralno-filmowego wydarzenia kulturalnego są polskie i zagraniczne spektakle, filmy i koncerty. Poruszają one tematykę wykluczenia, inności, problemów z tym związanych, a jednocześnie pokazują, jak otwarcie się na różnorodność może nas wzbogacić.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR KULTURA festiwal teatralny Katowice Teatr Śląski

Kajko i Kokosz we Wrocławiu: niezwykła, interaktywna wystawa już od 1 czerwca

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu już 1 czerwca zostanie otwarta scenograficzna wystawa interaktywna "Słowiański świat Kajka i Kokosza". Jak sama nazwa wskazuje, poświęcona będzie parze najpopularniejszych obok Tytusa, Romka i A’Tomka bohaterów polskich komiksów. O samej wystawie i dlaczego pojawiła się ona w grodzie nad Odrą opowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks Janusz Christa Kajko i Kokosz Centrum Historii Zajezdnia Wrocław wystawa Trójka