Polskie Radio
Section05

obcokrajowcy

Komu wynajmiemy mieszkanie? Czy jesteśmy otwarci na ludzi innych narodowości?

Na rynku wynajmu mieszkań non stop dzieje się dużo. Do Polski z roku na rok przybywa coraz więcej obcokrajowców, czy łatwo im jest wynająć mieszkanie? To sprawdziły badaczki z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Ich testerami były osoby z Polski, Ukrainy, Turcji i Nigerii - sprawdź, kto miał najtrudniej!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz obywatelstwo dyskryminacja Zobacz także mieszkanie wynajem mieszkań

Jak przystępnie opowiedzieć historię Polski cudzoziemcom?

 - Starałem się tę książkę napisać tak, żeby mogli ją zrozumieć współcześni młodzi czytelnicy. Sam jestem pokoleniem Millenialsów i powiem szczerze, że bardzo lubię krótkie formaty - mówi Dariusz Sirko, autor "Pocket History of Poland". - Też ucząc się w trakcie studiów sięgałem po kieszonkowe książki oksfordzkie, które były napisane w humorystyczny sposób. W ten sposób uczyłem się historii Wielkiej Brytanii. Dużo chętniej i przyjemniej czyta się takie wydawnictwa i postanowiłem pójść tym tropem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan historia Polski

Zagraniczni studenci na froncie. Rosja stawia im ultimatum

Presja, podstęp i siła - Rosjanie wcielają obcokrajowców do swojej armii do walki na ukraińskim froncie. Rekrutowani są zwłaszcza migranci z Azji Środkowej i Południowej oraz obywatele Kuby i Syrii. Departament Stanu USA opublikował corocznym raport na temat handlu ludźmi Trafficking in Persons (TIP). Rosja i Białoruś znalazły się w najniższym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 wojna na Ukrainie Rosja

60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki Jakub Kukla Wenecja Biennale w Wenecji Dwójka Marta Czyż KULTURA

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar nauka języków obcych eksperyment

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i eksperyment językowy

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Ma ono na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Z tej okazji w Czwórce pojawiła się Zuzanną Wojtukiewicz - studentka lingwistyki stosowanej, która jest autorką nietypowego, językowego eksperymentu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar nauka języków obcych eksperyment

Analiza GUS: ubywa cudzoziemców na rynku pracy. Zaskakująca liczba urodzeń obywateli innych państw

Na koniec sierpnia 2023 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. Było ich łącznie prawie milion, choć ta liczba w ostatnim czasie nieznacznie spadła. Ciekawostką jest fakt, że z roku na rok rośnie liczba urodzeń cudzoziemców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  gus POLSKA Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo GOSPODARKA