Jak opowiedzieć historię Polski cudzoziemcom? Dariusz Sirko i jego "Pocket History of Poland"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 23:55
 - Starałem się tę książkę napisać tak, żeby mogli ją zrozumieć współcześni młodzi czytelnicy. Sam jestem pokoleniem Millenialsów i powiem szczerze, że bardzo lubię krótkie formaty - mówi Dariusz Sirko, autor "Pocket History of Poland". - Też ucząc się w trakcie studiów sięgałem po kieszonkowe książki oksfordzkie, które były napisane w humorystyczny sposób. W ten sposób uczyłem się historii Wielkiej Brytanii. Dużo chętniej i przyjemniej czyta się takie wydawnictwa i postanowiłem pójść tym tropem.
Dariusz Sirko w swojej Pocket History of Poland w przystępny i humorystyczny sposób opisuje historię Polski dla obcokrajowców.
Dariusz Sirko w swojej "Pocket History of Poland" w przystępny i humorystyczny sposób opisuje historię Polski dla obcokrajowców.Foto: shutterstock/triff
  • Dariusz Sirko jest absolwentem stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie oraz certyfikowanej przez Lancaster University Podyplomowej Szkoły Badań Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk.
  • Był uczestnikiem programu Erasmus + na Maderze, gdzie po przeprowadzeniu cyklu spotkań o historii Polski narodził się pomysł napisania "Pocket History of Poland".
  • Dariusz Sirko  od kilku lat zajmuje się obszarem adaptacji kulturowej cudzoziemców w Polsce. 

Skomplikowana historia naszego kraju jest często trudna do zrozumienia dla przyjeżdżających do Polski obcokrajowców. Napisana przez  Dariusza Sirko, książka, angielskojęzyczna "Pocket History of Poland" próbuje opowiedzieć nasze losy przystępnym dla wszystkich językiem. Pomys na napisanie książeczki pojawił się po powrocie z Erasmusa+.


"Pocket History of Poland" - jak narodził się pomysł?

 - W ramach wyjazdu był projekt, który nazywał się Wolontariat Europejski. W ramach którego wyjechałam na całe dziesięć miesięcy na Maderę. Będąc tam i pracując dla lokalnego stowarzyszenia jednym z moich zadań było też przeprowadzenie cyklu spotkań o historii Polski - opowiada gość Czwórki. - Okazało się, że cudzoziemcy niewiele o Polsce wiedzą. I po powrocie w 2018 roku stwierdziłem, że chciałbym prezentowany tam materiał przekształcić w książkę.

 


 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dariusz Sirko (@dariuszsirko)

 


Kieszonkowa historia Polski - lekko i rzetelnie

Nieformalny, młodzieńczy i konwersacyjny ton prezentacji znalazł odzwierciedlenie w książce. Jest to jedna z cech, która odróżnia ją od innych pozycji dotyczących historii Polski, zarówno publikowanej w formie drukowanej jak internetowej. Kieszonkowa historia Polski to lektura nie tylko dla miłośników historii, ale także dla turystów. Wydawnictwo uatrakcyjni i wzbogaci każdą wizytę w naszej części świata - literacką, wirtualną lub osobistą.


Posłuchaj
36:55 CZWORKA/Czwórka 4.0 - Dariusz Sirko Pocket History_of_Poland 16.07.2024.mp3 Dariusz Sirko o swojej kieszonkowej historii Polski "Pocket History of Poland”' (Czwórka 4.0)

 

- Zabieram czytelnika w podróż przez czasy osadnictwa, średniowiecze, Polskę mocną i okres okupacji aż po sprawy bieżące - opowiada Dariusz Sirko. - W "Pocket History of Poland" opowiadam historię naszego kraju z naszej perspektywy, nieraz z humorem, jednak zawsze utrzymując powagę ważnych wydarzeń historycznych.


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dariusz Sirko (autor książki Pocket History of Poland)

Data emisji: 16.07.2024

Godzina emisji: 17.11

aw/mat.wyd.

Czytaj także

Rower elektryczny. "100 kilometrów niezależności"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:40
Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. - Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - przekonuje Łukasz Żurek, miłośnik e-bikeów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małopolska Joy Ride Festiwal. Wkręć się w kolarstwo grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 13:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Przybywa także imprez, na których pasjonaci rowerów mogą rozwijać swoją zajawkę.
rozwiń zwiń