Polskie Radio
Section05

tatuaż

Prace domowe. Relikt czy konieczność? Ekspert: to narzędzie, które uczy wielu rzeczy

Choć oficjalnie prace domowe w znanej dotychczas formule już nie obowiązują, to w praktyce sytuacja często różni się w zależności od regionu i szkoły. Wciąż nie milkną również spory na temat zasadności zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji. O tym, w trzecim wydaniu audycji "Tylko szczerze", Roman Czejarek rozmawiał ze słuchaczami i ekspertem. 
Zobacz więcej na temat:  prace domowe szkoła edukacja Roman Czejarek

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo Pokolenie Y pokolenie z moda

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Sudan archeologia odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Warszawski NAUKA

Tatuaż – magia zaklęta w wiecznym rysunku na ciele

Dokładnie nie wiadomo, kiedy ludzie zaczęli się tatuować, jednak jest to bez wątpienia jeden z najstarszych zabiegów na skórze, który pierwotnie miał znaczenie rytualne. Z nastaniem chrześcijaństwa wyklęty i odrzucony, w ostatnich latach w kulturze zachodniej powrócił, stając się powszechnym i w pełni akceptowalnym sposobem zdobienia ciała.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA SZTUKA Piotr Firan Radosław Nałęcz Michał Kowarski Trójka