Tatuaż tymczasowy - sięgnij po hennę i jaguę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 08:00
Gdy myślimy o tatuażu, ale wciąż nie jesteśmy zdecydowani czy chcemy ozdobić ciało na zawsze świetnym rozwiązaniem będzie tatuaż henny. Isia Zarzycka, tatuująca henną i jaguą, docenia ulotność swoich wzorów tworzonych z naturalnych składników. 
Gościni Marty Hoppe - Isia Zarzycka wie wszystko o tatuażach z henny
Gościni Marty Hoppe - Isia Zarzycka wie wszystko o tatuażach z hennyFoto: Czwórka

Przygoda Isi Zarzyckiej, Pięknodziejki, z rysunkiem zaczęła się już w podstawówce. Wtedy sięgała po flamastry i długopisy, dziś maluje henną i jaguą. - Zrobiłam z tego część swojego zawodu - mówi autorka profilu henna.hygge. - Henną maluję na ludzkim ciele. To nie jest ta sama henna, której używamy do farbowania brwi. 


Posłuchaj
35:32 PR4_21.12.2024_9.11_Szanuj_zieleń 9.11.47 9.47.20.mp3 O tatuowaniu henną i jaguą opowiada Isia Zarzycka (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Gościni Czwórki zdradza, że naturalna henna ma tylko jeden kolor - rudobrązowy, który na naszej skórze będzie przybierał różne odcienie, ale nigdy nie będzie czarny, zielony czy czerwony. - Henna to roślina - krzak, który rośnie w gorących, suchych krajach. Najsłynniejsza henna pochodzi z Radżastanu, to henna indyjska. Z takiego krzewu zbiera się liście, suszy je i mieli na proszek. Ja z tego proszku robię pastę do malowania - potrzebne mi są: proszek, woda, cukier i olejek eteryczny lawendowy. Tak przygotowaną masę pakuję w rożki i tymi rożkami maluję (te rożki przypominają małe woreczki cukiernicze). 

Tatuaż z henny nie jest na zawsze, dlatego jest doskonałym sposobem by sprawdzić, czy na pewno tatuaż na całe życie jest dla nas. - Tatuaż z henny zostaje na około dwa tygodnie. Henna barwi nam naskórek i ściera się razem z naskórkiem - opowiada artystka. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Isia Zarzycka (@henna.hygge)

Najbardziej tradycyjnym i popularnym miejsce na tatuaże z henny są dłonie. Isia Zarzycka inspiruje się tradycyjnymi indyjskimi wzorami, ale puszcza też wodze swojej wyobraźni i otwarta jest na propozycje swoich klientów i klientek. 

Czytaj także:

- Na dłoniach henna wybarwia się najciemniej, ale też z tej części ciała najszybciej schodzi - opowiada. - Często maluje też wewnętrzną część przedramienia, latem na dekoltach, plecach, udach, stopach. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Isia Zarzycka (@henna.hygge)


Nie tylko henna - czym jest jagua?

Innym maturalnym barwnikiem, którym na skórze maluje Isia Zarzycka jest jagua, ma kolor granatowy. - To sok z niedojrzałego owocu jednego z drzew. Przygotowując go do tatuowania zamieniam go w żel. Jagua jest trudniejsza w tatuowaniu niż henna - raczej nie wybacza błędów - przyznaje. 

Sprawdź także:


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Isia Zarzycka (@henna.hygge)

Spod ręki Isi wychodzą fantazyjne wzory, ale istnieją tylko dwa tygodnie. - Ta ulotność jest wpisana w tatuowanie henną. Ze mną zostają tylko zdjęcia, ale dziś bardzo to doceniam - przyznaje artystka. 

Czwórkowa gościni przestrzega też z korzystania ze stoisk reklamujących się jako "tatuaże z henny", które spotykamy w wakacyjnych kurortach. Zdradza, że tam najczęściej wykorzystywany jest barwnik syntetyczny, silnie alergizujący. - Prawdziwa henna nigdy nie będzie czarna. Nie znam nikogo, kto ma na nią uczulenie - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gościni: Isia Zarzycka (Pięknodziejka, @henna.hygge)

Data emisji: 21.12.2024

Godzina: 9.

pj

Czytaj także

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 14:17
W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:23
Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
rozwiń zwiń