Polskie Radio
Section05

Anna Świrszczyńska

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

Powstańcze wspomnienia Anny Świrszczyńskiej

- Każdy chciał coś robić, nawet ludzie starsi, niedołężni, żeby się przydać, w jakiś sposób pomóc. Jedni budowali barykady, drudzy piekli chleb, trzeci pomagali rannym. Zatarta była różnica między żołnierzem a ludnością cywilną, walczyli wszyscy - wspominała w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Anna Świrszczyńska, autorka wierszy, dramatów i prozy, a także sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie pisarz Dwójka literatura żołnierze

"Muszę opowiedzieć". Słuchowisko o 63 dniach Powstania

W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomnieliśmy słuchowisko pt. "Muszę opowiedzieć" autorstwa Anny Świrszczyńskiej. Słuchowisko stanowi zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Poetka i dramatopisarka o swoich przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powstania".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura poezja Jan Brzechwa przyroda