Polskie Radio
Section05

Urszula Kaczyńska

Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu? Mateusz Banasiuk zaprasza na spektakl "Spotkania rodzinne"

- Niepozorne spotkanie rodzinne, trójka rodzeństwa i rodzice. Nagle wszyscy przyjeżdżają z różnych części kraju, wezwani przez rodziców w jakiejś ważnej sprawie. Na początku każdy się zastanawia, o co chodzi. Potem okazuje się, że rodzice trafili kumulację. Wygrali gigantyczne pieniądze, które od razu rozpalają wyobraźnię i powodują, że ludzie zaczynają mieć apetyt na zmianę swojego życia. Rodzi się też konflikt, bo jak wiemy, kiedy pojawiają się duże pieniądze, mogą być też duże kłopoty w rodzinie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o sztuce "Rodzinne rewolucje" Mateusz Banasiuk. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Mateusz Banasiuk TEATR aktorstwo aktor kino Wojciech Malajkat

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma już 70 lat. "To kawał historii polskiego kina"

"Tu nie wywczas, tu film" to najnowsza wystawa Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia. - Powstawało tu wiele dzieł polskiej szkoły filmowej czy kina moralnego niepokoju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lech Moliński, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Lech Moliński Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Wrocław

Projekt #LetsBaRock. Covery utworów barokowych przełożone na język współczesny

#LetsBaRock to nowy projekt artystyczny światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty, kompozytora Aleksandra Dębicza, w którym artyści wznoszą muzykę barokową na zupełnie nowy poziom. Muzycy już wkrótce zaprezentują publiczności barokowe utwory przełożone na język współczesny. Ruszają z trasą #LetsBaRock, która już tej jesieni odwiedzi dziewięć polskich miast, m.in. Poznań, Katowice, Wrocław i Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Jakub Józef Orliński Aleksander Dębicz muzyka klasyczna Pop LetsBaRock

Akademia Sztuk Pięknych upamiętnia powstańców warszawskich. Można obejrzeć wyjątkową wystawę

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowy sposób włączyła się w upamiętnienie warszawskich powstańców. Na dziedzińcu uczelni można obejrzeć wystawę "ASP WAW’44", która opowiada o studentach i wykładowcach walczących 80 lat temu na ulicach Warszawy. Jedną z bohaterek wystawy jest Ewa Faryaszewska, która zrobiła zdjęcia zniszczonej Starówki.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Powstanie Warszawskie historia Polski Akademia Sztuk Pięknych Warszawa Małgorzata Abgarowicz Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz Wincenty Gawron Tomasz Weresa Ewa Faryaszewska

Powstanie warszawskie. Czego może nas nauczyć?

- Historie powstańcze pozwalają nam zrozumieć, że życie nie jest czarno-białe, tylko że ma wiele odcieni. I to jest super lekcja. Nie o to chodzi, że ma nas Warszawa tego uczyć, tylko że człowieczeństwo na tym polega. Gdybyśmy się troszkę nad tym pochylili, poczytali, posłuchali, to zauważymy, że jest to coś, co nas wzbogaca jako ludzi, bez względu na to, skąd jesteśmy. To jest uniwersalna historia o byciu człowiekiem wobec drugiego człowieka - mówi Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, która wraz z Arletą Zalewską, dziennikarką TVN, w Czwórce opowiada o powstaniu i akcji "Korzenie pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie Warszawa rocznica Justyna Dżbik-Kluge Arleta Zalewska

Brodka i album "WAWA": chciałam opowiedzieć swoją historię z Warszawą i powstaniem w tle

Brodka w radiowej Jedynce opowiadała o swoim albumie "WAWA", uświetniającym 80. rocznicę powstania warszawskiego. - Miałam takie poczucie, że ta płyta będzie nie jedną z wielu, tylko taką okrągłą, upamiętniającą 80. rocznicę powstania. Podeszłam do tego projektu po swojemu - przyznaje Brodka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska Brodka Monika Brodka hip-hop

Wystawa "Koleją na wakacje". Jak wyglądały podróże koleją przez ostatnie 120 lat?

"Koleją na wakacje" to wystawa fotograficzna przedstawiająca, jak wyglądały podróże koleją na letni wypoczynek na przestrzeni ostatnich 120 lat. - Na tej ekspozycji można zobaczyć, jak zmieniał się sposób podróżowania na wakacje, jak zmieniały się oczekiwania pasażerów i jak zmieniało się podejście do podróży i do samego procesu jej przygotowania - mówi na antenie Jedynki Michał Fludziński ze Stacji Muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski kolej kolejnictwo historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne