Polskie Radio
Section05

językoznawstwo

"Stopień wyżej od gwar". Językoznawczyni o mowie Podlasia

Piosenka "Lusterka" duetu Sw@da i Niczos – jeden z kandydatów do reprezentowania Polski na Eurowizji 2025 – wywołała wielką dyskusję wokół tematów, którymi na co dzień zajmuje się wąskie grono badaczy. Poszło o "podlaski język" tej piosenki. Dlatego o język Podlasia – o jego status, pochodzenie i cechy szczególne – zapytaliśmy prof. Ninę Barszczewską, językoznawczynię i specjalistkę od pogranicza polsko-białoruskiego.
Zobacz więcej na temat:  Podlasie język polski gwara polszczyzna Eurowizja

Aramejski, grecki, hebrajski. W jakich językach mówiono w czasach Jezusa?

Na przełomie er, język aramejski dominował na ulicach miast i miasteczek Bliskiego Wschodu. W tym języku mówił również sam Jezus. Lingwistyczny obraz Palestyny był jednak zdecydowanie bardziej zróżnicowany. - Powszechnie używano również greki - przekonuje prof. Jan Kozłowski z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Bliski Wschód Jezus Chrystus Zobacz także Palestyna

Memy z "Januszem Nosaczem" to przemoc. Ekspert mówi wprost

Memy z nosaczem sundajskim - małpą o charakterystycznym, długim nosie - zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Ich twórcy używają ich do prześmiewczego przedstawiania stereotypowych zachowań kojarzonych z przeciętnym polskim mężczyzną w średnim wieku. Jeden z ekspertów zwrócił jednak uwagę, że taka stereotypizacja może być krzywdząca i nie niesie pozytywnych skutków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA memy wywiad rasizm internet społeczeństwo kultura masowa

TYLKO U NAS "Siermiężnie ociosana". Ekspert o podstawie programowej

- Wrażenie jest takie, że zostało to dosyć "siermiężnie ociosane", by zmniejszyć liczbę treści w dokumencie - ocenia prof. Sławomir Jacek Żurek, odnosząc się do zmian w podstawie programowej z j. polskiego. Dodał, że trzeba ją odchudzić, ale w rządowej propozycji z lutego br. nie widać "nawet śladu jakiejkolwiek koncepcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA język polski społeczeństwo szkoła dzieci dziecko edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych język polski język ojczysty feminatywy

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja Piotr Łodej Trójka