Polskie Radio
Section05

językoznawstwo

Memy z "Januszem Nosaczem" to przemoc. Ekspert mówi wprost

Memy z nosaczem sundajskim - małpą o charakterystycznym, długim nosie - zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Ich twórcy używają ich do prześmiewczego przedstawiania stereotypowych zachowań kojarzonych z przeciętnym polskim mężczyzną w średnim wieku. Jeden z ekspertów zwrócił jednak uwagę, że taka stereotypizacja może być krzywdząca i nie niesie pozytywnych skutków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA memy wywiad rasizm internet społeczeństwo kultura masowa

TYLKO U NAS "Siermiężnie ociosana". Ekspert o podstawie programowej

- Wrażenie jest takie, że zostało to dosyć "siermiężnie ociosane", by zmniejszyć liczbę treści w dokumencie - ocenia prof. Sławomir Jacek Żurek, odnosząc się do zmian w podstawie programowej z j. polskiego. Dodał, że trzeba ją odchudzić, ale w rządowej propozycji z lutego br. nie widać "nawet śladu jakiejkolwiek koncepcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA język polski społeczeństwo szkoła dzieci dziecko edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych język polski język ojczysty feminatywy

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja Piotr Łodej Trójka

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Bralczyk język ojczysty język polski społeczeństwo

Słowo Roku 2023. "Ten plebiscyt to fotografia języka w danym czasie"

- W wielu krajach organizowane są takie plebiscyty. Rozgrywa się to raczej na podstawie intuicji językowej, a także językowego obrazu poprzedzającego roku. Ma dwa cele: po pierwsze ma to być ogólna refleksja nad językiem, po drugie próba uchwycenia tego, co w ostatnim roku było najważniejsze. To taka fotografia języka - mówił w Dwójce prof. Marek Łaziński - polonista i językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  język polski Dwójka słowotwórstwo Jakub Kukla słowo roku 2023 sztuczna inteligencja wybory

Język medycyny. Jak komunikować się na linii pacjent-lekarz?

Bardzo wiele słów, wyrażeń, powiedzeń opisujących naszą rzeczywistość czerpie inspiracje z terminologii medycznej i nawiązuje do anatomii człowieka. Szczególne miejsce zajmuje serce, które jest źródłem chyba najliczniejszych metafor, bo to nie tylko niezwykle ważny organ, ale i "siedlisko" naszych emocji. "Coś leży nam na sercu", "serce podchodzi do gardła", "kamień z serca", "złamane serce"... Czy kardiolog odnajdzie w tych wyrażeniach echa prawdziwych schorzeń?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Jerzy Bralczyk Artur Mamcarz medycyna język polski Przemysław Urbańczyk