Polskie Radio
Section05

Jerzy Bralczyk

Młodzieżowe Słowo Roku. "Trzeba uważać, bo łatwo o poczucie żenady"

Język starszych nie opisuje rzeczywistości porządnie, mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Bralczyk, dlatego młodzi szukają na ten opis nowych określeń. Z młodzieżowymi słowami, dodawali inni eksperci, jednak ten kłopot, że używane przez dorosłych albo w nieodpowiednich kontekstach brzmią nieautentycznie i, właśnie, krindżowo.
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzieżowe słowo roku młodzież poprawna polszczyzna Bartek Chaciński Wiesław Godzic

"Dzień Dziecka - Łączy Nas Mapa". Zapraszamy na polonijny piknik w Szkocji

2 czerwca, przy Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji przy Hotelu Barony w Eddleston, Koniczynka Peebles organizuje przepełniony atrakcjami event dla dzieci i nie tylko. Wydarzenie połączyło wiele polonijnych szkół, prężnie działających organizacji, Konsulat Generalny RP w Edynburgu, Stowarzyszenie Mapa Scotland oraz ludzi robiących coś dla kogoś.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Szkocja dzień dziecka PR dla Zagranicy

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA język ojczysty język polski językoznawstwo społeczeństwo

Język medycyny. Jak komunikować się na linii pacjent-lekarz?

Bardzo wiele słów, wyrażeń, powiedzeń opisujących naszą rzeczywistość czerpie inspiracje z terminologii medycznej i nawiązuje do anatomii człowieka. Szczególne miejsce zajmuje serce, które jest źródłem chyba najliczniejszych metafor, bo to nie tylko niezwykle ważny organ, ale i "siedlisko" naszych emocji. "Coś leży nam na sercu", "serce podchodzi do gardła", "kamień z serca", "złamane serce"... Czy kardiolog odnajdzie w tych wyrażeniach echa prawdziwych schorzeń?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Artur Mamcarz medycyna język polski Przemysław Urbańczyk językoznawstwo

Lęk nasz powszedni. Jak działa na jednostkę i społeczeństwo?

Ponad dwa miesiące temu dopadł nas lęk przed wojną – koszmar, który wydawał się historią. Przedtem, przez blisko dwa lata, postrach siała pandemia… W obliczu tych zagrożeń mniej istotne wydawały się i nadal wydają lęki indywidualne. Jednak one też determinują reakcje i zachowania każdego z nas. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka emocje Monika Małkowska strach samobójstwo COVID-19 pandemia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Prezydent Poznania użył publicznie wulgarnego słowa. Policja sprawdza, czy doszło do złamania prawa

W lutym, podczas debaty o języku ojczystym, prezydent Poznania zacytował jeden z okrzyków padających podczas protestów Strajku Kobiet. - Zgłaszająca osoba poinformowała, że domaga się pociągnięcia Jacka Jaśkowiaka do odpowiedzialności karnej za użycie wulgarnych słów - mówił rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Poznań wielkopolskie Jacek Jaśkowiak Gazeta Wyborcza polityka policja język polski