Polskie Radio
Section05

dinozaury

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka jezioro prasa prasa drukowana media fotografia NAUKA

Paleontolog Tomasz Sulej o dinozaurach z zagadek Polskiego Radia Dzieciom

Na finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w zabawie Polskiego Radia Dzieciom. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. 
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zwierzęta radio dla dzieci radio dla rodziców

Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom"

Polskie Radio Dzieciom zaprasza słuchaczy do wspólnej zabawy w ramach akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom". Zabawa polega na odgadywaniu przez dzieci zagadek dotyczących dinozaurów, które usłyszeć można w wybranych audycjach stacji. Odpowiedź w formie pracy plastycznej, należy wstawić w komentarzu pod specjalnym postem. Bawimy się do soboty 2 marca, do godziny 15.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zagadka konkursy dla dzieci radio dla dzieci

Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?

Zwierzęta żyjące w czasach dinozaurów wciąż stanowią dla naukowców fascynujący obiekt badań. O tym na co chorowały, mogą nam powiedzieć na przykład ich kości. - Trzeba wiedzieć co z nich odczytać. Zarówno jeśli chodzi o to jak to zwierzę funkcjonowało w środowisku, ale kości mogą mieć też informacje odnośnie schorzeń - tłumaczy dr Dawid Surmik. 
Zobacz więcej na temat:  choroby Katarzyna Kobylecka paleontologia

Niezwykłe znalezisko: kości dinozaurów sprzed blisko 220 mln lat odkryto w centralnej Polsce!

Naukowcy i studenci z UW i PAN wykopali w okolicach Końskich w środkowej Polsce, blisko 700 kości dinozaurów i innych zwierząt żyjących w okresie późnego triasu, czyli ok. 220 milionów lat temu. Badania prowadzono od prawie 10 lat w tajemnicy, aby zapobiec splądrowaniu terenu wykopalisk przez złodziei.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA archeologia prehistoria paleontologia Michał Żołądkowski Trójka kości

Zagrożenia z kosmosu i planetarne misje dalekie od Hollywood

Dinozaury wyginęły, kiedy ok. 66 mln lat temu w Ziemię uderzyła masywna asteroida. A że w naszym układzie słonecznym są też inne typu obiekty, istnieje prawdopodobieństwo kolejnego takiego uderzenia. Tylko że gdyby ono nastąpiło teraz, wyginąć mogliby ludzie. Misja DART wykazała, że nie jesteśmy jednak bezbronni.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos asteroida NASA planetoida Józef Niewiarowski Witold Lazar Trójka