Polskie Radio Dzieciom

Czy można nauczyć się bycia mamą i tatą? Swoje kompetencje ćwiczymy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 17:26
Na każdym etapie rodzicielstwa zmienia się jego definicja. Każdy widzi też inaczej swoją rolę. Czy można zatem nauczyć się rodzicielstwa i komu może to być potrzebne? O treningu kompetencji rodzicielskich mówiła gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Aleksandra Drężek, psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem.
Aleksandra Drężek psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem o nauce bycia rodzicem
Aleksandra Drężek psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem o nauce bycia rodzicemFoto: Shutterstock/ Marc Elias

Trening Kompetencji Rodzicielskich to rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie potrafią dojść do porozumienia z własnym dzieckiem, a którym zależy na zbudowaniu satysfakcjonującej relacji. Obecna rzeczywistość stawia przed rodzicami wyzwania związane z budowaniem autorytetu czy stawianiem granic. Z wiekiem dzieci zmagają się z różnymi trudnościami dnia codziennego, dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli elastyczni. Czym jest skuteczność rodzicielska? Jakie są kompetencje wychowawcze? Czy można nauczyć się rodzicielstwa? O tym mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Aleksandra Drężek, psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem.

Jak podkreśliła Aleksandra Drężek, słysząc o rodzicielstwie dwudziestego pierwszego wieku, pierwsza co nasuwa się nam na myśl, to, że ono wiąże się z niesamowitą presją, by być idealnym rodzicem: spełniać oczekiwania dziecka i oczekiwania środowiska, otoczenia i bliskich. - Jest więc duże ciśnienie, dużo różnych wymagań. Wydaje mi się, że czasami wśród tej presji i przy wszystkich obowiązkach ucieka nam samo bycie z dzieckiem i właśnie to towarzyszenie mu w jego życiu - przyznała ekspertka.

Gość audycji przybliżyła też stwierdzenie lukrowanego rodzicielstwa. - To też jest związane z tymi oczekiwaniami i presją. Z jednej strony, przedstawia się bycie rodzicem jako fantastyczny czas, gdzie dzieją się same ekstra rzeczy. Z drugiej strony jest rzeczywistość: nieprzespane noce, szereg różnych trudności. Warto zdawać sobie sprawę z obydwu tych światów - dodała Aleksandra Drężek.

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
38:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 październik 2024 21_05_35.mp3 W Strefie Rodzica: czym jest skuteczność rodzicielska? Jakie są kompetencje wychowawcze? Czy można nauczyć się rodzicielstwa?
 
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Aleksandra Drężek (Gabinet Psychologiczny Razem)
Data emisji: 12.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń