Polskie Radio Dzieciom

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
Lublin
LublinFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury przygotowało nową publikację dla dzieci i młodzieży. Prezentuje w niej dorobek artystyczny, etnograficzny, folklorystyczny i kulturowy różnych regionów Polski, zachęca do poznawania i zwiedzania naszego kraju. Warto nie tylko dotrzeć do ciekawych miejsc, historii czy tradycji, lecz także zaczerpnąć pomysły do własnych podróży i eksploracji swojej okolicy.

- Współcześnie polska świadomość w dziedzinie historii jest trudna do zweryfikowania w rzeczywistości. To, o czym czytamy w książkach, trudno znaleźć w miejscach, które wiążą się z danymi wydarzeniami. To wzbudza rozczarowanie - powiedziała - Katarzyna Walecka i wyjaśniła, że ostatnia publikacja jest nie tylko zbiorem porad dokąd wybrać się z dzieckiem, ale też dlaczego właśnie tam.

- To, co najtrudniejsze w tej publikacji to zweryfikowanie tego co było - z tym co jest. Przykład to moje osobiste doświadczenie z wycieczki do Wiślicy i Nowego Korczyna, to miejsca, które kojarzą się polskim parlamentaryzmem i konstytuowanie się prawa, a kiedy tam jedziemy, to nie znajdziemy tam wzmianki na ten temat. - powiedziała autorka książki w "Strefie Rodzica".

Jak podróżowanie z dzieckiem zmienia i poszerza również naszą świadomość: historyczną, geograficzną, etnograficzną, patriotyczną? 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Posłuchaj
118:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 sierpień 2024 21_00_54.mp3 Odkrywamy Polskę z dzieckiem

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Katarzyna Walecka, Kinga Wojtas - autorki książki "Widzimy się w Polsce!"
Data emisji: 14.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest potrzebne do nauki alfabetu? Deszcz i mokre huśtawki. O nauce przez zabawę w "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 10:19
- Moje dzieci nigdy nie były uczone z przymusu, wszystko opowiadałam im przez zabawę. Bo przecież dzieci są ciekawe, odkrywcze i mają niesamowicie chłonne umysły - powiedziała w "Strefie Rodzica" Ewa Maziarz - edukatorka domowa, która opowiedziała od czego zacząć naukę przez zabawę, kiedy można ją wdrażać, jakie narzędzia będą nam potrzebne oraz jakie skutki przynosi w wychowaniu dzieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet niesie wiele zagrożeń dla dzieci. Tymczasem korzystają one z niego bez nadzoru i za zgodą rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 15:59
Debata o bezpieczeństwie w sieci w dużej mierze dotyczy obecnie serwisów społecznościowych, jednak jak zauważył Łukasz Wojtasik, dozwolone są np. od 13 czy 15 roku życia, a korzystają z nich nawet 7-letnie dzieci, za zgodą i wiedzą rodziców. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy bezpieczny internet dla dzieci jest możliwy? Co oznacza bezpieczeństwo w sieci? O tym można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń