Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

Wystawa prac Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie; później w Poznaniu i Krakowie

Obrazy Józefa Chełmońskiego, w tym najbardziej znane: "Babie lato", "Bociany" i "Kuropatwy", należą do kanonu polskiej sztuki XIX i początku XX wieku. Wykreowane przez artystę wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców są uznawane za kwintesencję polskości. Teraz można je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie, następnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a później w Muzeum Narodowym w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo SZTUKA Józef Chełmoński

Czy rośliny nas słyszą i odczuwają ból? Eksperci wyjaśniają

Coraz więcej badań wskazuje na to, że rośliny na swój sposób przeżywają stres i w aktywnych sposób reagują na różnego rodzaju bodźce. Tylko trudno jest nam to dostrzec. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z pracownikami Katedry Ogrodnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili sprawdzić, czy sadzonki pomidorów emitują dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  rośliny ekologia psychologia dźwięki

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy ostatni odcinek opowiadania kryminalnego [POSŁUCHAJ]

Za nami ponad dwa miesiące literackiej zabawy "z dreszczykiem". Jeszcze przed startem wakacji poznaliśmy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależał już od słuchaczy. Dziś wyłoniony został ostatni, dziesiąty zwycięzca. Zakończenie znów okazało się zakończeniem otwartym. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Słodki, słony, kwaśny, gorzki... Jakie smaki rozróżniamy?

Odpowiedź na pytanie "ile mamy smaków?" wcale nie jest taka prosta i oczywista, jak się nam wydaje. Jak powiedział w audycji "Eureka" Michał Rolecki, dziennikarz naukowy oko.press, na pewno większość z nas kojarzy z podręczników rysunek z zaznaczonymi na języku lokalizacjami receptorów odpowiedzialnych za smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Okazuje się jednak, że jest ich więcej.
Zobacz więcej na temat:  smak NAUKA zdrowie jedzenie kuchnia słodkości