Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Skarby kultury polskiej". Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych

Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych Szymona Zakrzewskiego w Miejscu Projektów Zachęty to wystawa polskich projektów skierowanych nie do zamożnych mieszkańców kraju, a środowisk, które nie mogły pozwolić sobie na drogie zakupy. Czyli do mieszkańców gdyńskich dzielnic biedy, kobiet, które wyemigrowały ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy w dwudziestoleciu międzywojennym oraz osób mieszkających w sąsiedztwie nowohuckiego kombinatu w okresie PRL. Po wystawie oprowadził nas autor.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Zakrzewski Zobacz także SZTUKA

Tadeusz Borowski. Jego opowiadania z Auschwitz były wyjątkowe na skalę światową

Tadeusz Borowski, pisarz, poeta i przedstawiciel pokolenia Kolumbów przeżył jedynie 28 lat. W tak krótkim czasie został wielokrotnie doświadczony przez los: jego rodzice byli wysłani do gułagów, sam angażował się w konspirację, był również więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Jak pokazał obozowy świat w swojej literaturze?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Auschwitz Tadeusz Borowski Marta Byczkowska-Nowak

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie?

85 lat temu odszedł Kazimierz Przerwa-Tetmajer - poeta, autor słynnych erotyków, m. in. wiersza "Lubię, kiedy kobieta…", powieściopisarz, dramaturg i piewca Tatr.- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety został skazany na zapomnienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Kazimierz Przerwa-Tetmajer Maria Jolanta Olszewska

"Biografia ukryta". Czego jeszcze nie wiemy o Konradzie Swinarskim?

Konrad Swinarski to reżyser legendarny, a jednocześnie nieposiadający zbyt rozbudowanej bibliografii na swój temat. - W przeciwieństwie do takich wielkich postaci jak Grotowski czy Kantor, nie dbał o stworzenie własnego archiwum. Być może dlatego ta pamięć o nim nie była utrwalana w tym stopniu co pamięć o innych twórcach kultury - zwraca uwagę prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Konrad Swinarski TEATR

W 2024 roku udało się odzyskać 74 utracone polskie zabytki. Wśród nich wspaniały obraz

- W mijającym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło blisko 40 spraw restytucyjnych. 16 z nich zakończyło się sukcesem, do kraju powróciły łącznie 74 obiekty - powiedziała w audycji "Skarby kultury polskiej" Agata Modzolewska, naczelniczka Wydziału Restytucji Dóbr w MKiDN. Wśród odzyskanych dóbr kultury są dzieła wysokiej rangi artystycznej, zabytki meblarskie, jak również zabytkowe księgi.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Józef Brandt

Pierwsze perfumy alkoholowe powstały na dworze Elżbiety Łokietkówny

Jesteśmy otoczeni zapachami. Niemal wszystko to, co nas otacza, zapewnia nam wrażenia węchowe. Mamy pięknie pachnące aromaty naturalne. Dzięki rozwojowi chemii organicznej, dysponujemy też wspaniałymi aromatami syntetycznymi - zamiennikami naturalnych ekstraktów, wytworzonymi w laboratorium. Istnieją również aromaty, które zostały całkowicie stworzone przez ludzi.
Zobacz więcej na temat:  zapach perfumy