"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 19:51
- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Andrzej Łapicki urodził się 11 listopada 1924 roku
Andrzej Łapicki urodził się 11 listopada 1924 rokuFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Ponoć kiedyś obiecał żartobliwie, że w setne urodziny zagra Starego Wiarusa z "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego. Choć nie dożył setki, my w radiowej Dwójce świętowaliśmy jubileusz setnych urodzin jednego z najwybitniejszych aktorów polskiej sceny - Andrzeja Łapickiego.

Posłuchaj
111:25 2024_11_11 15_59_36_PR2_Audycja_okolicznosciowa_łapicki.mp3 Andrzej Łapicki - 100. rocznica urodzin (Audycja okolicznościowa/Dwójka) 

Uosobienie polskiego inteligenta

- On się zrósł z ogromną częścią zagranych przez siebie ról. Z postawą i dylematami polskiego inteligenta. Te jego role zalicza się do bardzo interesujących, w filmie, ale i w teatrze. Myślę tu przede wszystkim o "Sposobie bycia" Brandysa, bo to było i przedstawienie w teatrze i później film. Film chyba nie miał tej temperatury emocjonalnej, którą miał spektakl, ale Andrzej Łapicki był przywiązany do tego typu postaci - tłumaczyła prof. Barbarą Osterloff, historyczka teatru.

Od dziecka zaczytany w "Weselu"

Urodził się 11 listopada 1924 r. w Rydze. Jego rodzina przeniosła się ze Wschodu do Polski, bo dziadek Antoni budował kolej transsyberyjską. Ojciec Łapickiego na biurku trzymał "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a mały Łapicki je czytał.

Czytaj także: 

Uczęszczał do elitarnego gimnazjum im. Stefana Batorego. Marzył o dziennikarstwie sportowym i pisał powieści kryminalne w odcinkach, ale zdał do PIST-u. Studia aktorskie skończył, a wkrótce potem stal się jednym z najpopularniejszych aktorów polskiej sceny i polskiego kina.

Andrzej Łapicki grał w filmach Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. Niezwykle cenił Aleksandra Fredrę, w którego sztukach występował i które wystawiał jako reżyser. Był rektorem warszawskiej PWST, dyrektorem warszawskiego Teatru Polskiego, posłem na Sejm i prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

W audycji usłyszeliśmy również głos samego Łapickiego z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadzili: Monika Pilch i Marcin Pesta

Goście: prof. Barbara Osterloff i dr Tomasz Mościcki (historycy teatru), Jacek Szczerba (krytyk filmowy), Agnieszka Suchora i Tomasz Sapryk (aktorzy)

Data emisji: 11.11.2024

Godz. emisji: 16.00

am/pg

Czytaj także

Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Englert: Andrzej Łapicki rywalizował z całym światem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 17:30
- Myślę, że lusterko Łapickiemu mówiło, jak pytał je: kto jest najładniejszy i najzdolniejszy na świecie - "Ty, Andrzej". I dorzucało: ale jest jeszcze taka Śnieżka - mówił o Andrzeju Łapickim Jan Englert, aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych, pedagog.
rozwiń zwiń