Polskie Radio
Section05

lektury szkolne

Czytanie w szkole warunkiem równych szans dla każdego ucznia

Publikacja "Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka" przygotowana przez Czytającą Polskę to namysł nad całością życia książki w szkole. Jak tłumaczą autorzy, "Czytająca szkoła" to środowisko, gdzie działa "ekosystem czytelniczy". O szczegółach w "Poranku Dwójki" opowiedziała Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo lektury szkoła szkoła podstawowa szkoła średnia uczniowie nauczyciel język polski kompetencje nauka języków obcych Dwójka KULTURA

"Czytać Mickiewicza?" Dyskusje wokół listy lektur od zawsze były gorące

Wraca rok szkolny, a z nim dla tysięcy uczniów  - obowiązek zapoznania się z lekturami szkolnymi. Ich kanon – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  PRL romantyzm szkoła literatura poezja Adam Mickiewicz

Kolejna rewolucja w szkole? Nauczyciel nie gryzł się w język

MON chce do szkół wprowadzić "w miarę bezsporne" patriotyczne lektury. Dr Jarosław Wowak zauważa, że to powielanie działań poprzedniego rządu. - Coś, co było krytykowane, wraca - mówi dla polskieradio24.pl nauczyciel, wskazując, że podobne inicjatywy forsował resort edukacji pod kierownictwem Przemysława Czarnka. Polonista podkreśla, że motyw patriotyzmu jest już obecny w wielu książkach, dlatego ocenia ten pomysł jako "dziwny". - To nadmuchiwanie balonika, który jest bliski wystrzału - podsumowuje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła język polski nauczyciel Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury KULTURA

Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian

Lista lektur na rok szkolny 2024/2025 jest jednym z elementów tzw. prekonsultacji zmian w podstawach programowych. Propozycje budzą duże emocje społeczne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca, by do dyskusji włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sami uczniowie. Konsultacje potrwają do 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej lista lektur