Najciekawsze zwyczaje wielkanocne na świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 13:34
Tłuczenie dzbanów, przebieranie za czarownice czy okładanie śledzia - z pozoru te czynności brzmią mało świątecznie, jednak w wielu przypadkach te tradycje sięgają setek lat i są już nieodłącznym elementem Wielkanocy.
Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie?
Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie?Foto: Shutterstock

Rodzime zwyczaje wielkanocne to przede wszystkim święcenie koszyczka z jedzeniem, malowanie pisanek, przygotowywanie tradycyjnego żurku czy barszczu i oczywiście lany poniedziałek. Jednak na całym świecie świąteczne zwyczaje zaskakują, a nawet bliskie europejskie kraje mają swoje wyjątkowe obyczaje.


Ogromny omlet

We francuskiej miejscowości Haux nieopodal Bordeaux w Poniedziałek Wielkanocny przyrządza się ogromny omlet, który składa się z ponad 4,5 tys. jaj. Co więcej, danie przygotowywane jest na jednej ogromnej patelni.

Ten zwyczaj ma upamiętniać wizytę Napoleona w Haux, kiedy miał okazję zjeść tam właśnie omlet. Miał mu tak zasmakować, że potem rozkazał przygotować gigantyczną porcję, która wykarmi całą armię.


Zobacz też:


Skandynawskie czarownice

Jeden ze zwyczajów wielkanocnych obchodzonych w Szwecji i Finlandii przypomina zachodnie Halloween. Tak zwane påskkäringar to tradycja, zgodnie z którą dzieci przebierają się za czarownice lub starców, a potem odwiedzają swoich sąsiadów, składając im życzenia. W ramach podzięki najmłodsi za swój wysiłek dostają najróżniejsze słodkości.


Pogrzeb śledzia

Niegdyś w Irlandii w Wielką Sobotę - w ramach świętowania zakończenia postu - wychodziło się na ulicę, aby w ostatnich chwilach przed świętowaniem zemścić się na… śledziu. Lokalny rzeźnik niósł na kiju martwą rybę, którą przechodnie okładali pałkami i kijami.

Śledź był symbolem religijnych ograniczeń w diecie, a dla samych rzeźników uosabiał wyjątkowy nieurodzaj interesu i powrotu do normalnego popytu na mięso. Ten zwyczaj jest pokłosiem bardzo ścisłego postu, który był przestrzegany przez znaczną część ówczesnych wierzących. Trwająca od Popielca aż do Wielkanocy postna dieta składała się głównie z chleba i ziemniaków.


Wystrzałowy wóz

We Florencji najbardziej wyczekiwanym wielkanocnym wydarzeniem jest Scoppio del Carro, czyli wysadzanie ozdobnego wozu z dziewięciometrową wieżą z fajerwerkami.

Co roku od ponad czterech wieków w Niedzielę Wielkanocną tuż po mszy w słynnej Katedrze Santa Maria del Fiore na przedkatedralnym placu ustawia się wóz ciągnięty przez bydło. Następnie z ołtarza w kierunku wozu wylatuje Colombina - podpalona raca w kształcie białego gołębia. Gdy dotrze do ozdobnego wozu, rozpoczyna się wyczekiwany pokaz sztucznych ogni.


Czytaj także:


Tłuczenie amfor

Na greckiej wyspie Korfu w Wielką Sobotę lepiej uważać na ceramikę spadające z nieba. Tamtejszym zwyczajem jest wyrzucanie z balkonów i przez okna czerwonych dzbanów i amfor z gliny. Tłuczenie naczyń ma odstraszyć demony, a także zesłać dobrobyt i szczęście.

***

kajz

Czytaj także

Lany poniedziałek. Dzień radości i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2025 10:30
W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. To dzień radości i psot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jajko w wielkanocnej tradycji - obrzędy w różnych częściach świata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 11:50
Jednym z symboli Wielkanocy jest jajko. Uznawane w wielu kulturach za triumf życia nad śmiercią, doskonały początek, symbol cykliczności czy szczęścia. W tradycji chrześcijańskiej jest symbolem odrodzenia Chrystusa, który zmartwychwstał. Sprawdzamy jakie tradycje się z nim wiążą w obrządkach wielkanocnych na świecie.
rozwiń zwiń