Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk hotel

Linda Nochlin i rewolucyjny esej o zapomnianych artystkach

Rok 2025 został ustanowiony przez polski Sejm m.in. rokiem Olgi Boznańskiej - wybitnej malarki i wielkiej artystki. Ale choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, wciąż zdecydowanie więcej wiemy o wielkich malarzach czy rzeźbiarzach, niż wielkich malarkach i rzeźbiarkach. Dlaczego tak jest i czy są szanse, by to zmienić, pytała już ponad pół wieku temu Linda Nochlin - amerykańska krytyczka i historyczka sztuki, które jest bohaterką dzisiejszego odcinka "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kowalczyk Linda Nochlin feminizm

Nowy język, stare problemy. Zdrowie psychiczne w mediach tradycyjnych i społecznościowych

Jak media kształtują nasze postrzeganie zdrowia psychicznego? Czy narracje obecne w prasie, telewizji i internecie pomagają młodym ludziom zrozumieć swoje emocje, czy może przyczyniają się do stygmatyzacji i dezinformacji? Sprawdziliśmy to w audycji "Młode Głowy w Czwórce". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne media ZetKacper - Kacper Zembrzucki Jakub Jamrozek Izabela Zabielska

Zagrożenie ze strony deepfake. Próbowano oszukać rodzinę znanego kompozytora

Henryk Kuźniak to wybitny kompozytor, autor między innymi muzyki do filmów "Vabank" i "Seksmisja". Kilka dni temu on i jego rodzina padli ofiarą oszustów. Do żony kompozytora zadzwonił przestępca udający lekarza, a po chwili ze słuchawki popłynął też spreparowany głos muzyka. Oszustwo w porę udaremniono. Dla żony i syna to jednak traumatyczne doświadczenie, ale też i przestroga dla innych - deepfake jest coraz doskonalszy i coraz częściej będą po niego sięgać przestępcy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka deepfake sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Zakochany w Krakowie, żyjący w teraźniejszości. Krzysztof Głuchowski w rozmowie z Pawłem Pawlicą

800 dni – tak długo próbowano odwołać go ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W cyklu "Ludzie" rozmawiamy w Krzysztofem Głuchowskim, od 2016 roku dyrektorem jednego z najważniejszych teatrów w Polsce. Dla naszego gościa teatr jest całym życiem, choć gdy pojawia się temat jedzenia, kuchni i gotowania, potrafi zejść on na dalszy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Pawlica Krzysztof Głuchowski TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego KULTURA

"Dla dobra dziecka". Wychowanie najmłodszych - różnice między Szwecją a Polską

- Nie tylko Bałtyk oddziela Polskę od Szwecji. Jeszcze większą barierę tworzy diametralnie inne myślenie o wychowaniu dzieci, obowiązkach rodziców i roli państwa opiekuńczego, które uosabiają nauczyciele, pracownicy socjalni, sędziowie i urzędnicy - czytamy w opisie publikacji Macieja Czarneckiego pt. "Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci wychowanie społeczeństwo Dwójka Katarzyna Fitzwilliams Maciej Czarnecki

Wzrosty i powroty. Teatr Telewizji ma się coraz lepiej - mówi Michał Kotański

- Zależy nam na tym, by pokazać, co żywe w polskim teatrze; to, co widzowie chcą oglądać. [...] Obok tego zależy nam też na spektaklach oryginalnych - podkreśla w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" Michał Kotański. Dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz dyrektor Teatru Telewizji zaznacza jednocześnie, że druga z tych instytucji ma jeszcze wiele do zaoferowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Kotański Teatr Telewizji TEATR spektakl

Serial "Kibic". W kogo wciela się Marta Żmuda Trzebiatowska?

"Kibic" to serial, w którym Łukasz Palkowski przenosi nas do świata kibiców i ich porachunków. Premiera miała miejsce 29 stycznia, a widzowie i krytycy nie szczędzą ciepłych słów pod adresem Marty Żmudy Trzebiatowskiej wcielającej się w rolę Justyny. - Poczułam satysfakcję. Cudownie jest być docenionym - podkreśla gość audycji "Folder ulubione".  
Zobacz więcej na temat:  Marta Żmuda Trzebiatowska KULTURA Ula Kaczyńska serial serial Kibic

Polacy uwielbiają planszówki. Na co zwracają uwagę, kupując te gry?

Gry planszowe cały czas cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych. - Są przede wszystkim oderwaniem się od ekranów - mówi w Jedynce Michał Dziubicki, pasjonat i twórca "Bloga na wolny czas - wszystko o grach planszowych". Ekspert przyznaje, że dzięki planszówkom bliscy i znajomi spędzają ze sobą więcej czasu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek gry planszowe Michał Dziubicki

Studia wyższe czy dobrze płatny fach w ręku? Jak zadbać o swoją przyszłość?

Znalezienie dobrze płatnej pracy po niektórych kierunkach studiów stanowi naprawdę spory problem. Dlatego zapytaliśmy w "Tylko szczerze", czy obecnie bardziej opłaca się iść na studia wyższe, czy jednak mieć fach w ręku? O tym m.in. dr Katarzyna Kulig-Moskwa, ekspertka w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Katarzyna Kulig-Moskwa praca studia

Ruszyły prace nad filmem "Gdańsk". Reżyser Filip Bajon kompletuje mocną ekipę

- Byłoby fantastycznie, gdyby udało się nam pokazać Gdańsk jako żywy organizm, który się starzeje, zmienia, reaguje, ma poczucie humoru i przeżywa swoje tragedie - mówił w Dwójce Filip Bajon o swoim nowym filmie, nad którym obecnie pracuje.
Zobacz więcej na temat:  Filip Bajon Marcin Mindykowski Dwójka Gdańsk FILM KULTURA kino Polski Instytut Sztuki Filmowej Krystyna Janda Daniel Olbrychski Janusz Gajos