Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Jan Śpiewak i podróż po Patopaństwie

Tym razem w audycji "Plik Tekstowy" Maks Cegielski porozmawia z Janem Śpiewakiem - twórcą haseł "państwo z kartonu" i "patodeweloperka". Co jest nie tak z Polską? Jakie są źródła patologii życia publicznego? Jan Śpiewak zabiera nas w podróż po Patopaństwie. To opowieści o kraju, w którym feudalizm i dziki kapitalizm podają sobie ręce nad głowami obywateli. O januszexie, który przebrał się za europejskie państwo. O szlacheckim folwarku, który nigdy nie umarł, a w III RP wręcz się odrodził.
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura Max Cegielski książki KULTURA Jan Śpiewak

Premiery ze świata filmu i serialu oraz pierwsze ogłoszenia festiwalu Timeless

Co słychać w świecie kina? Na ekrany wchodzi właśnie film "Apetyt na więcej. La cocina", o którym w audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" opowiedział krytyk filmowy Igor Kierkosz. Oprócz tego Grzegorz Fortuna wprowadził nas w świat kolejnej filmowej premiery - "Operacji Maldoror". Ponadto Kaja Szafrańska (jakbyniepaczeć) zaprezentowała serialowe premiery wiosny oraz zajrzeliśmy w zaprezentowany już program festiwalu Timeless.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka

Władysław Orkan, uzdrowisko i muzeum regionalne. Jedyne takie miejsce w Rabce-Zdroju

Rabka-Zdrój położona jest w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim. Malownicza kotlina, u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, tworzona przez potoki wpadające do Raby, sprzyja pieszym wędrówkom. Bogactwami naturalnym Rabki-Zdroju są natomiast solanki, które wykorzystuje się w kuracjach pitnych, kąpielowych i wziewnych. Rabka słynie również z kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Rabka Zdrój Muzeum im. Władysława Orkana Patryk Bedliński Władysław Orkan

Polskie Radio 24 Mityczni Polanie nie istnieli? O pochodzeniu nazwy "Polska"

- Sprawdziłem najstarsze źródła, w których pojawia się zapis "Polska" w różnych wersjach. Okazało się, że po raz pierwszy ta nazwa pojawiła się aż w Rzymie, w klasztorze św. Bonifacego i Aleksego, którego opat opisywał dzieje swojego współbrata św. Wojciecha. Zginął on tragicznie w czasie misji do Prusów. Tam po raz pierwszy zastosował nazwę "Polonia" - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Przemysław Urbańczyk, historyk i archeolog, autor książki "Korzenie Polski".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Mieszko I Słowianie

Krzysztof Czeczot: droga w życiu jest czasami ważniejsza niż cel, do którego się zmierza

"Porządny człowiek" to serial, który rysuje nam antybohatera na pierwszym planie, zabierając widza po dylematach moralnych wokół tego co dobre, a co złe. O tej produkcji Jacek Cygan rozmawiał z Krzysztofem Czeczotem, aktorem wcielającym się w główną rolę serialu i współtwórcą scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial thriller psychologia Krzysztof Czeczot życie Jacek Cygan

Magda Skawińska z Melchiorem. O czym opowiada dokument "Węzełek"?

Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu to jedna z laureatek tegorocznych "Melchiorów". Dziennikarka została nagrodzona w kategorii "Dokument historyczny, biograficzny, artystyczny" za opowieść zatytułowaną "Węzełek". - Dla mnie zaszczytem i przywilejem jest spotkanie z drugim człowiekiem - mówi w audycji "Folder ulubione". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska Melchiory 2025 wojna na Ukrainie Wrocław

Czwórka na Next Fest! TikTok i polski hip-hop - o tym pogadamy!

Debiutanci wśród gwiazd i gwiazdy wśród debiutantów, kilkanaście klubów, sceny plenerowe, koncerty, panele dyskusyjne, wydarzenia towarzyszące, warsztaty – wiosną Poznań staje się muzyczną stolicą Polski, tyglem łączącym muzykę i ludzi, emocje i wiedzę, wrażenia i doświadczenia. Nie może tam nas zabraknąć! Dlatego to właśnie ludzie z Czwórki poprowadzą na Next Feście panel "Czy TikTok napędza polski hip-hop. O promocji rapu w dobie mediów społecznościowych". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Wuja HZG Dominika Płonka Numer Raz Michał Witak NextFest Kosma Król

Fryderyk dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Marcel Baliński o zespole Współgłosy

Po raz pierwszy najważniejsza nagroda muzyczna Fryderyk powędrowała do osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W kategorii Album roku – jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana zwyciężyła płyta "Współgłosy", na której wystąpił chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Radości nie krył Marcel Baliński, inicjator i lider Współgłosów.
Zobacz więcej na temat:  Współgłosy Marcel Baliński Roch Siciński Dwójka Jazz Fryderyki 2025 niepełnosprawność MUZYKA