Polskie Radio
Section05
Mieszko I

"Dagome iudex" - wielka zagadka polskiej mediewistyki

"Dagome iudex" to łaciński dokument z końca X wieku, wedle którego Mieszko I tuż przed śmiercią miał oddać pod papieską opiekę swoje państwo. Czy Dagome to normańska wersja imienia Mieszka, a może to imię, które władca otrzymał podczas chrztu? Co na ten temat uważa prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  mediewistyka początki państwa polskiego Dagome iudex dynastia Piastów Piastowie Adam Łukaszewicz Katarzyna Kobylecka Tomasz Łojewski

Cedynia i Mieszkowice. Najbardziej wysunięty na zachód skrawek Polski

W tej okolicy wojska Mieszka I pokonały armię Hodona, a w 1945 roku polscy żołnierze toczyli zacięte walki w drodze na Berlin. To tu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Jest to najdalej wysunięte na zachód zakole tej granicznej polskiej rzeki. "Jedyne takie miejsce" wyruszyło do Cedyni i Mieszkowic.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Cedynia Mieszkowice bitwa pod Cedynią Cedyński Park Krajobrazowy Odra

Mityczne i historyczne początki sąsiedztwa do czasów Bolesława Śmiałego

Mityczne początki zawarte są już w znanej legendzie o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy pojawia się u nas w Kronice wielkopolskiej w 1295 roku, dziele anonimowego autora. Jak jeszcze widzą je twórcy innych kronik polskich: Gall zwany Anonimem, mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem czy Jan Długosz - kronikarze początków państwa polskiego, także tych poprzedzających chrzest Mieszka I w 966 roku.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Ruś Kijowska Bolesław Chrobry

Mieszko, podboje i władza aż po Bałtyk. Jak powstało Pomorze?

Już w początkach panowania Mieszko I podejmował skuteczne próby podporządkowania sobie terenów leżących nad Bałtykiem. Potwierdzeniem tego było ustanowienie w Kołobrzegu - w roku 1000 - pierwszego biskupstwa w tym rejonie przez jego syna Bolesława Chrobrego. W jaki sposób Pomorze weszło w zasięg wpływów państwa Piastów?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Pomorze Zachodnie Bolesław Chrobry Bolesław Krzywousty

Dziś uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. Weźmie w nich udział premier Morawiecki

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią, w której wojska dowodzone przez księcia Polan Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały siły margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA średniowiecze Bolesław Chrobry Mateusz Morawiecki premier polityka

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze HISTORIA Bolesław Chrobry Mieszko II Katarzyna Jankowska

Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Bolesław Chrobry archeologia Piotr Łodej Rafał Muniak władcy Polski