Polskie Radio
Section05

Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL)

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mija 21 lat od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska literatura Wilno wspomnienie Lublin poezja dramat Czesław Miłosz

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Kościół katolicki

Zmarł prof. Wojciech Łączkowski, były sędzia TK i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

W wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 1994-97. "Z chwilą śmierci profesora polska nauka prawa poniosła wielką stratę" - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Państwowa Komisja Wyborcza Trybunał Konstytucyjny POLSKA odeszli 2023 Wojciech Łączkowski

Inauguracja roku akademickiego w areszcie śledczym. KUL umożliwia więźniom zdobycie wyższego wykształcenia

"Katolicki Uniwersytet Lubelski, jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, Europie, a nawet w świecie, umożliwia więźniom zdobycie wyższego wykształcenia" - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do uczestników inauguracji roku akademickiego 2023/24 w Areszcie Śledczym w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja Przemysław Czarnek

KUL z ofertą edukacyjną dla Polonii i Polaków za granicą

W czasach komunistycznych Polonia wspierała Katolicki Uniwersytet Lubelski, dziś możemy się odwdzięczyć tym, co w nas najlepsze – wiedzą i edukacją dla Polaków żyjących poza granicami Polski. Działamy niespełna rok ale już widać, że pomysł z powołaniem Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą był bardzo udany. Uczestników przybywa, pojawiają się nowe kursy i coraz intensywniej myślimy nad ofertą dla osób szykujących się do powrotu do ojczyzny – mówi koordynator Studium, dr Wojciech Wciseł.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa edukacja Polonia Londyn Paryż Małgorzata Frydrych

"Spotkania". Mija 45 lat od powstania ważnego pisma drugiego obiegu w PRL

"Spotkania. Niezależne pismo młodych katolików" – jedno z najważniejszych pism drugiego obiegu – powstało w Lublinie. Pierwszy numer ukazał się w październiku 1977 roku, a pismo wydawane było do 1989 roku. W tym czasie ukazało się 36 numerów "Spotkań" (do wprowadzenia stanu wojennego – 16 numerów). W tym wydaniu "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście wrócili do wydarzeń sprzed 45 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Janusz Krupski drugi obieg Piotr Jegliński