Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło G.F. Haendla do swojego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 16:32
Po Rodelindzie, Rinaldzie, Imeneo oraz Acisie i Galatei do swojego repertuaru Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło Georga Friedricha Haendla, ale tym razem dość nietypowe - świeckie oratorium. Wyjątkowe miejsce wśród wszystkich oratoriów mistrza z Halle zajmuje "Il trionfo del Tempo e del Disinganno". 
Po Rodelindzie, Rinaldzie, Imeneo oraz Acisie i Galatei do swojego repertuaru Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło Georga Friedricha Haendla, ale tym razem dość nietypowe - świeckie oratorium. Wyjątkowe miejsce wśród wszystkich oratoriów mistrza z Halle zajmuje Il trionfo del Tempo e del Disinganno.
Po Rodelindzie, Rinaldzie, Imeneo oraz Acisie i Galatei do swojego repertuaru Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło Georga Friedricha Haendla, ale tym razem dość nietypowe - świeckie oratorium. Wyjątkowe miejsce wśród wszystkich oratoriów mistrza z Halle zajmuje "Il trionfo del Tempo e del Disinganno". Foto: mat.prom.
Dzieło skomponowane w 1707 roku jest pierwszym z tego gatunku w bogatej twórczości Haendla i zarazem - w wersji z tekstem angielskim, już jako The Triumph of Time and Truth z 1757 roku - ostatnim oratorium kompozytora.
Alegoryczny temat dysputy Piękna, Przyjemności, Prawdy i Czasu otwiera pole do wielorakich i wieloznacznych odczytań. O scenicznej wersji "Il trionfo del Tempo e del Disinganno" w Polskiej Operze Królewskiej opowie reżyser Waldemar Raźniak oraz śpiewaczka Anna Radziejewska. Zapraszamy o godz. 8.30.
 W audycji także:
  • 20. rocznica śmierci Jana Pawła II - zaproszenie na Oratorium "14 Encyklik" autorstwa Stanisława Szczycińskiego, który poprzez muzykę wprowadza słuchaczy w świat biblijnych źródeł myśli papieskiej. Wykonawcami koncertu będą Warszawski Chór i Orkiestra im. św. Jana Pawła II pod batutą Zofii Borkowskiej,
  • bogactwo podejmowanych tematów i technik fotograficznych, czyli wystawa w toruńskim CSW "Wystaw się",
  • Rasa Rimickaitė - kulturoznawczyni teatrolożka, tłumaczka, działaczka na rzecz kultury, wykładowczyni literatury i kultury litewskiej - podzieli się swoimi rekomendacjami kulturalnymi,
  • Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz pomnik Fryderyka Chopina w Parku Mini-Europe w Brukseli,
  • płyta tygodnia.
*** 

Na Poranek Dwójki w środę (2.04) w godz. 6.00- 9.00 zaprasza Katarzyna Sanocka.


Czytaj także

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 12:46
Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dania Olgi Tokarczuk. Przepisy kulinarne z polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 12:53
Adam Wiedemann przybliżył w Dwójce wątki kulinarne najwyższej próby w polskiej literaturze. Twórca zgromadził przepisy, które możemy znaleźć w twórczości Olgi Tokarczuk. To szczególnie ciekawe, gdyż polska noblistka nie je mięsa.
rozwiń zwiń