Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 15:50
Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. Wystawa fotografii zatytułowana  "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939" to spacer przez przekrój kultowych projektów mebli czy ceramiki.  Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 75.roku istnienia Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Studenci podczas zajęć w pracowni ceramiki w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.
Studenci podczas zajęć w pracowni ceramiki w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.Foto: NAC

Pionierskie myśli oraz wydarzenia istotne dla rozwoju polskiego wzornictwa, a to wszystko uchwycone czarno-białych kadrach. Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie zaprasza na wyjątkową, jubileuszową wystawę pt. "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939". O szczegółach opowiedział w Dwójce kurator wystawy Michał Łukasik.

Posłuchaj
18:51 _PR2 (mp3) 2025_04_03-08-29-28.mp3 Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (Poranek Dwójki)

 

"Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939"

Wystawa jest szczególna. Jej otwarcie zbiega się z jubileuszem 75 lat istnienia Instytutu. Ekspozycja w całości poświęcona została historii wzornictwa w Polsce od przełomu XIX i XX wieku, aż do roku 1939. To pierwsza od lat autorska wystawa organizowana przez instytucję. Jak podkreślają władze Instytutu Wzornictwa, jej premiera poprzedza planowaną na rok 2026 wystawę poświęconą profesor Wandzie Telakowskiej i projektantom związanym z jednostką. 

Pionierskie myśli i idee w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe łączy naukę, sztukę i technologię, tworząc funkcjonalne i estetyczne produkty. Ekspozycja prezentuje myśli z lat 1888-1939. Wśród nich znalazły się m.in.: łączenie piękna z funkcjonalnością, refleksje na temat ergonomii czy budowania świadomości społecznej w zakresie estetyki. 

Na ekspozycji oglądać można projekty mebli, ceramiki, naczyń. Wśród nich meble Stanisława Witkiewicza, krzesło "Piórko" Jana Kurzątkowskiego, platery Julii Keilowej oraz porcelanę z Ćmielowa. 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego:

  • Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest jedną z najstarszych w Europie instytucji zajmujących się zagadnieniem wzornictwa dla przemysłu.
  • Powstał w 1950 roku z inicjatywy prof. Wandy Telakowskiej.
  • Obiekt jest jednostką naukowo-badawczą. Realizuje projekty edukacyjne w zakresie wzornictwa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Goście: Waldemar Raźniak (reżyser), Aneta Łukaszewicz (śpiewaczka)

Data emisji: 3.04.2025

Godz. emisji: 8.30

mat.prom/zch

Czytaj także

Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło G.F. Haendla do swojego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 16:32
Po Rodelindzie, Rinaldzie, Imeneo oraz Acisie i Galatei do swojego repertuaru Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło Georga Friedricha Haendla, ale tym razem dość nietypowe - świeckie oratorium. Wyjątkowe miejsce wśród wszystkich oratoriów mistrza z Halle zajmuje "Il trionfo del Tempo e del Disinganno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Il trionfo del tempo e del disinganno". Tak Haendel obszedł papieski zakaz wystawiania oper

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 09:37
- Oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" powstało w okresie, gdy w Rzymie zakazano wystawiania oper. Natomiast publiczność włoska, tak bardzo przyzwyczajona do obecności opery w życiu kulturalnym, znajdowała najróżniejsze sposoby na to, żeby kontynuować tę twórczość - mówił w Dwójce Waldemar Raźniak, reżyser premierowego spektaklu Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń