Polskie Radio
Section05

Trylogia

Fenomen Trylogii. "Magia Sienkiewicza nadal działa"

Powstała pod koniec XIX wieku "ku pokrzepieniu serc". Trylogia autorstwa Henryka Sienkiewicza jest do dziś najbardziej popularnym polskim cyklem powieściowym w historii. Czy po 150 latach potrzebujemy jej nowej wersji? W audycji TurboHistoria rozmowa z Adamem Stawickim, autorem "Mroku północy" i "Korony carów", czyli dwóch pierwszych tomów prequelu sienkiewiczowskiej Trylogii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Sienkiewicz literatura potop szwedzki

Ponad pół wieku pieśni o Małym Rycerzu. "Przygody Pana Michała" mają 55 lat

- Koń przed rozpoczęciem zdjęć był dla mnie wyrośniętym psem - śmiał się Tadeusz Łomnicki, wspominając pracę nad rolą Michała Wołodyjowskiego. Już od ponad pół wieku - to przez pryzmat jego kreacji - spoglądamy na Sienkiewiczowskiego bohatera. Nie tylko dzięki filmowi, ale także serialowi, który na ekranach telewizorów zagościł po raz pierwszy 14 listopada 1969 roku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Łomnicki telewizja Henryk Sienkiewicz

"Pan Wołodyjowski" – ważny film w burzliwych czasach

55 lat temu, 28 marca 1969 roku, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przy realizacji tak ważnego dla Polaków obrazu, realizatorzy natrafili na liczne trudności właściwe dla burzliwego roku 1968. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski literatura polska premiera Henryk Sienkiewicz Tadeusz Łomnicki Jerzy Hoffman HISTORIA

Ćwierć wieku "Ogniem i mieczem". Hoffman: "To film o ludzkich namiętnościach"

- Myślę, że patriotyzm i w książce Sienkiewicza, i w jej ekranizacji jest rzeczą absolutnie naturalną. Natomiast najważniejszą sprawą są ludzkie uczucia, odwieczne namiętności, niezależnie od historycznego czasu i kostiumu, to znaczy miłość, nienawiść, zazdrość, żądza władzy. To, co kieruje człowiekiem od Kaina i Abla po dzień dzisiejszy - mówił w audycji Polskiego Radia z 1999 roku Jerzy Hoffman.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jerzy Hoffman Michał Żebrowski film polski izabella scorupco Ewa Wiśniewska Wojciech Malajkat Krzysztof Kowalewski Henryk Sienkiewicz Krzesimir Dębski Jacek Cygan

Scorupco w miłosnym trójkącie. 23 lata od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Hoffman Henryk Sienkiewicz film polski Tadeusz Łomnicki izabella scorupco Michał Żebrowski Krzysztof Kowalewski Zbigniew Zamachowski Ewa Wiśniewska Andrzej Seweryn Wiktor Zborowski Wojciech Malajkat Maciej Kozłowski Marek Kondrat Gustaw Holoubek Adam Ferency Daniel Olbrychski Krzesimir Dębski Wojciech Smarzowski potop szwedzki historia Polski HISTORIA literatura książki Syberia

Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Henryk Sienkiewicz Quo vadis nagroda Nobla Magdalena Piejko Trójka

Jak imć pan Sienkiewicz "Trylogię” pisał

W cyklu "Dzieci bliżej historii" w "Jedynce dzieciom" prezentujemy słuchowisko Marka Ławrynowicza "Jak imć pan Sienkiewicz Trylogię pisał". Akcja słuchowiska dzieje się głównie między majem 1883 a marcem 1884, czyli w czasie kiedy powieść "Ogniem i mieczem" ukazywała się w odcinkach w warszawskim "Słowie".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz słuchowisko dla dzieci Marek Ławrynowicz Olgierd Łukaszewicz Henryk Talar Krzysztof Gosztyła

"Jak imć pan Sienkiewicz "Trylogię” pisał". Słuchowisko Marka Ławrynowicza w reżyserii Janusza Kukuły

Akcja słuchowiska "Jak imć pan Sienkiewicz "Trylogię” pisał” dzieje się głównie między majem 1883 a marcem 1884, czyli w czasie kiedy powieść "Ogniem i mieczem” ukazywała się w odcinkach w warszawskim "Słowie”. Narratorem jest Józio subiekt w sławnym lokalu Karola Lesisza, w którym bywał Henryk Sienkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Henryk Sienkiewicz Marek Ławrynowicz Janusz Kukuła Krzysztof Gosztyła Henryk Talar Olgierd Łukaszewicz Krzysztof Banaszyk Przemysław Wyszyński