Polskie Radio
Section05

krzemieniec

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Podróże Czejarka. Balladyna kontra Kordian czyli sekrety Juliusza Słowackiego. Co skrywa ukraiński Krzemieniec?

To jedyne takie muzeum na świecie, choć położone daleko od Polski bo w ukraińskim Krzemieńcu. Właśnie tu urodził się Juliusz Słowacki. Jakie sekrety skrywają jego losy? Dlaczego tak bardzo nie lubił Adama Mickiewicza? Czy plotki związane z wyglądem Jego matki były prawdziwe? Czym w rzeczywistości była rzekoma próba samobójstwa Słowackiego? Co z naszym wieszczem ma wspólnego arabski emir? Oto niezwykła historia pisana śpiewnym polskim językiem, jak sprzed wielu lat. Muzeum Juliusza Słowackiego, Ukraina, Wołyń, Krzemieniec. Podróże Czejarka nr 143, video: bit.ly/PodróżeCzejarka.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wołyń Juliusz Słowacki

Podróże Czejarka. Polski kościół na Wołyniu. Spowiedź żołnierza i trudne tematy. Krzemieniec, Ukraina

Jak działa jedyny polski Kościół w słynnym Krzemieńcu na Wołyniu? Został tu już tylko jeden ksiądz, młody kapłan z Katowic. Został mimo bardzo skromnych warunków. Śpi na polowym łóżku dosłownie za ołtarzem. Odprawia msze, uczy dzieci, gra i śpiewa, spowiada tych, którzy wracają z frontu. Co im mówi gdy wyznają, że kogoś zabili? Czy udziela rozgrzeszenia? W tym podcaście także trudna rozmowa z redaktorem Monitora Wołyńskiego w Łucku. Co Ukraińcy myślą teraz o nas i co my myślimy o nich? Podróże Czejarka nr 142, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Za tydzień muzeum Juliusza Słowackiego. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wołyń

Dwa lata wojny w Ukrainie. Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" z Krzemieńca

Od dwóch lat mieszkają w kraju, gdzie toczy się wojna. Może daleko od frontu, ale alarmy bombowe też są codziennie. Nawet już nie schodzą do schronu. Czy się przyzwyczaili? Mówią, że bardziej oswoili ten nowy świat. Koncentrują się na życiu codziennym, na pomocy… żyją. W "Jedynym takim miejscu" odwiedziliśmy Polaków mieszkających w Krzemieńcu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek wojna na Ukrainie Ukraina Wołyń pomoc społeczna wolontariat społeczeństwo

Wojenne losy "Balladyny". "Uważano, że rękopis jest stracony bezpowrotnie"

- Rodzice nie mieli pewności, czy rękopis przetrwał. Mama pisała w swoim pamiętniku, że już nie miała nadziei. Uważała, że z nami by ocalał - mówiła w Dwójce Joanna Duda-Gwiazda, której rodzina w czasie II wojny światowej ocaliła rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Dwójka KULTURA Juliusz Słowacki Paweł Siwek Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Joanna Duda-Gwiazda Maria Dłużewska

"Balladyna" cudem "uniknęła śmierci". Maria Dłużewska o rękopisie Juliusza Słowackiego

- Dyrektor muzeum w Krzemieńcu wziął te "papierki" i porozdawał zaufanym obywatelom miasta. Wśród nich był m.in. Oktawian Duda, ojca Joanny Dudy-Gwiazdy. Był on nauczycielem w liceum. On to po prostu schował. Przechowywali to od 1939 do 1943 roku - tak historię ocalonego rękopisu "Balladyny" autorstwa Juliusza Słowackiego opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 reżyser Maria Dłużewska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Juliusz Słowacki Polskie Radio 24

Krzemieniec - zwany Wołyńskimi Atenami, miasto Juliusza Słowackiego i Liceum Krzmienieckiego

Krzemieniec - miasto położone na pograniczu ukraińskiego Wołynia i Podola, niegdyś na kresach Rzeczypospolitej. Tu urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich romantyków, tu stworzono Liceum Krzemienieckie, drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówkę oświatową na Kresach. Miasto wielu kultur, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze.  Dzisiejszy Krzemieniec liczy niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców. Wędrując uliczkami miasta, położonego wzdłuż wąskiej doliny rzeki Ikwy natrafimy na nieliczne już niestety ślady minionej epoki.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Juliusz Słowacki Tomasz Kozłowski Kresy Polacy za granicą

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia