Polskie Radio
Section05

Tomasz Makowski

Imieniny Jana Kochanowskiego. Co ciekawego na literackim pikniku Biblioteki Narodowej?

Już niedługo Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej. Dwunasta edycja wydarzenia poświęcona będzie twórczości Czesława Miłosza. - Ogród Krasińskich staje się salonem literackim w najlepszym tego słowa znaczenia. Ma zalety pikniku, także zalety spotkania w przyrodzie, ale bardzo kulturalnego - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura malarstwo Imieniny Jana Kochanowskiego Jan Kochanowski książki Michał Piwowarek

Imieniny Jana Kochanowskiego 2024. Gościem Biblioteki Narodowej będzie... Czesław Miłosz

W warszawskim Ogrodzie Krasińskich już po raz 12. odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. - Chodzi o to, aby pokazać, że literatura jest atrakcyjna. Przypominamy tych autorów i autorki, którzy wytrzymują próbę czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Już w sobotę (29.06) gościem Jana Kochanowskiego będzie... Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Jan Kochanowski Biblioteka Narodowa Czesław Miłosz literatura poezja Warszawa

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Czesław Miłosz Aldona Łaniewska-Wołłk Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Jerzy Radziwiłowicz Adam Michnik Adam Wajrak Katarzyna Kasia

Pałac Rzeczypospolitej. To w tym miejscu znajdują się najcenniejsze zabytki literatury

Pałac Krasińskich, nazywany także Pałacem Rzeczypospolitej, choć bardzo stary, jest nowym miejscem na turystycznej mapie Polski. Od 21 maja warszawska perła baroku jest otwarta dla zwiedzających z całego świata. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki literatury. - Każdy z obiektów ma swoją historię - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i gospodarz obiektu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Biblioteka Narodowa Pałac Krasińskich Pałac Rzeczypospolitej Warszawa Adrian Sobieszczański Łukasz Kozak Tadeusz Woźniak Anna Romaniuk Artur Stachowski Justyna Król-Próba Dominik Cieszkowski

"Jedyne takie miejsce" w Pałacu Rzeczypospolitej [SŁUCHAJ TERAZ]

Pałac Rzeczypospolitej, znajdujący się na placu Krasińskich w Warszawie, to miejsce, które przez wieki skrywało najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej. Teraz, po raz pierwszy w swojej historii, pałac otworzył swoje drzwi dla publiczności. Uroczyste otwarcie odbyło się 21 maja. Zapraszamy do słuchania na żywo "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Pałac Krasińskich Maciej Szablewski Adrian Sobieszczański Tadeusz Woźniak Anna Romaniuk Michał Książek

Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat. Dr Makowski: czytanie stało się modne wśród młodych ludzi

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku czytelnictwo książek wzrosło w Polsce aż o 9 punktów procentowych w porównaniu z ostatnimi latami. - Czytanie stało się bardzo modne wśród młodych ludzi. To ta grupa, która po pandemii zaczęła szczególnie intensywnie czytać - mówi na antenie Jedynki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Biblioteka Narodowa literatura konstytucja 3 maja Gaude Polonia film polski KULTURA Martyna Podolska internet media społecznościowe

Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Dwójka KULTURA poezja archiwum

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Polona cyfrowe zbiory aplikacja mobilna aplikacja Dwójka mPolona

"Czytaj i wejdź do gry!" - akcja Narodowego Centrum Kultury

- Można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa - podkreślił Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo aktywność fizyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Dwójka kampania Anna Depczyńska

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksander Fredro Roch Siciński Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski