Nastolatki czytają więcej
Wzrost zainteresowania literaturą wśród nastolatków i stały niski poziom czytelnictwa wśród starszych czytelników. W "Poranku Dwójki" podaliśmy wyniki najnowszego raportu Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w 2022 roku".
Ograniczenie kulturalnej aktywności
Dr Tomasz Makowski mówił o wpływie pandemii na aktywność kulturalną Polaków. - W pierwszym roku pandemii wiele osób zaczęło czytać, mieliśmy wzrost czytelnictwa. Kulturalne zaangażowanie, które wydawało się trwałe jednak w wyniku zmęczenia i zniechęcenia okazało się powierzchowne. Dużo rzadziej spotykamy się ze znajomymi i rodziną, pewne aktywności znacznie się ograniczyły. W czasie pandemii nie sięgnęli po książki ci, którzy wcześniej nie czytali - mówił gość Dwójki.
Większa popularność podkastów
Podkreślił, że obecne niepewne czasy mają wpływ na styl życia Polaków. - Pracujemy więcej, czytamy krótkie teksty w internecie, które zastępują kontakt z książką. Bardziej intensywnie słuchamy podkastów, nie chodzi tylko o audiobooki, a to oznacza zainteresowanie dłuższymi, bardziej wyrafinowanymi formami, to jest kontakt z tekstem. Najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem, mają czas na lektury - zaznaczył Tomasz Makowski.
15:59 2023_04_24 09_33_42_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Tomasz Makowski: wśród młodych ludzi czytanie staje się modne (Poranek Dwójki)
Po których autorów najczęściej sięgamy? Po jakie gatunki? Kto czyta częściej - kobiety czy mężczyźni? Jakie są najpopularniejsze wersje książek? Te pytania również zadaliśmy dyrektorowi Biblioteki Narodowej Tomaszowi Makowskiemu.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 9.35
mo