Imieniny Jana Kochanowskiego. Co ciekawego na literackim pikniku Biblioteki Narodowej?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 20:15
Już niedługo Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej. Dwunasta edycja wydarzenia poświęcona będzie twórczości Czesława Miłosza. - Ogród Krasińskich staje się salonem literackim w najlepszym tego słowa znaczenia. Ma zalety pikniku, także zalety spotkania w przyrodzie, ale bardzo kulturalnego - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Imieniny Jana Kochanowskiego będą w tym roku poświęcone twórczości Czesława Miłosza
Imieniny Jana Kochanowskiego będą w tym roku poświęcone twórczości Czesława MiłoszaFoto: materiały prom.
  • Po raz 12. odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego na pikniku literackim Biblioteki Narodowej.
  • Patronem jego tegorocznej odsłony jest Czesław Miłosz. 
  • Wydarzenie  odbędzie się 29 czerwca 2024 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
  • O pikniku i jego programie opowiada w Czwórce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Biblioteka Narodowa świętuje Imieniny Jana Kochanowskiego na pikniku literackim, który odbędzie się 29 czerwca 2024 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Rok 2024 został ogłoszony rokiem Czesława Miłosza, i to właśnie on będzie bohaterem tegorocznej odsłony wydarzenia.


Imieniny Jana Kochanowskiego. Dlaczego Czesław Miłosz jest jego patronem?

- Pomysł był taki, żeby odkrywać pisarzy, którzy wytrzymują próbę czasu, nadal dobrze się ich czyta, ale lekko zostali zapomnieni, dlatego była Franciszka Themerson, Stefan Themerson, a teraz jest Czesław Miłosz, który wpadł trochę po śmierci w czyściec właściwy pisarzom. Bo zazwyczaj 15-20 lat po śmierci jest spadek zainteresowania ich twórczością - tłumaczy gość Czwórki. - Chcemy Miłosza przypomnieć, zwłaszcza teraz, bo był interesujący. Był człowiekiem pełnym wigoru, zainteresowań, kochał kuchnię, spotkania z ludźmi, spacery. Był niezwykle bogaty w chłonięcie życia człowiekiem. Jego teksty, zarówno poezja jak i proza, wydają się być teraz bardzo interesujące. Nie tylko "Zniewolony umysł", bo chyba zaczynamy rozumieć do czego wzdychał siedząc nad zamglonym wzgórzu w San Francisco. Wzdychał do Litwy i tego świata którego już nie ma […]. W jego tekstach jest sporo odpowiedzi na pytania, które stawiamy współcześnie.



Dziecięce fascynacje Miłosza punktem odniesienia

"W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika" - wyznał poeta. Organizatorzy pikniku, zainspirowani dziecięcymi fascynacjami Miłosza, zaproszą imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich. Atrakcji będzie co niemiara, z Adamem Wajrakiem porozmawiają o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem - o wodzie i rzekach.



Ponieważ dzieciństwo i młodość Miłosza są punktem odniesienia pikniku, stąd wiele atrakcji dla najmłodszych. - Wszystko się dzieje na trzech scenach w ogrodzie Krasińskich. W tym roku będą dwie główne sceny jedna dla dorosłych, druga dla dzieci - opowiada Tomasz Makowski. - Będą warsztaty poświęcone dzieciom, które będą mogły nauczyć się m.in. pleść wianki, a  dzieci, które potrafią już czytać będą mogły nagrać audiobooka dla swoich bliskich. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer otworzy Imieniny spektaklem "Ale kino", a o dodatkowe atrakcje zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.


 

Jakie atrakcje na pikniku literackim Biblioteki Narodowej? 

Piknik literacki Biblioteki Narodowej czyli Imieniny Jana Kochanowskiego to także 70 wydawców i spotkania z autorami oraz moc atrakcji i podróży w czasie. Autora "Doliny Issy" będą wspominać m.in. Adam Michnik i Joanna Miłosz, a twórczość noblisty stanie się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której będzie mówił Michał Rusinek.



Jak zaznacza gość audycji, formuła wydarzania powstawała stopniowo, jednak są punkty programu, które są niezmienne od 12 lat. - To jest wykonanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce". Pierwsze wykonanie to był Tomasz Stańko i Barbara Wysocka, później niezwykłe wykonanie Stanisławy Celińskiej, zupełnie szalone. Co roku bierzemy innych kompozytorów i wykonawców. W tym roku zabrzmi ona w interpretacji zespołu Bastarda Trio i Doroty Miśkiewicz, z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza. - opowiada gość Czwórki. - Największą popularnością cieszy się mecz poetycki, od 12 lat prowadzony przez Grzegorza Markowskiego. Biorą w nim udział dwie drużyny złożone głównie z aktorek i aktorów, ale także dziennikarzy. Najlepszą drużynę wybierają widzowie. I jak na Imieniny Jana przystało jest także potańcówka na koniec wydarzenia. Zabawa odbędzie się o 21.30 w Ogrodzie Krasińskich.



Posłuchaj
20:14 CZWORKA/Stacja kultura Imieniny_Jana Kochanowskiego_pikinik 27.06.2024.mp3 Imieniny Jana Kochanowskiego - literacki piknik Biblioteki Narodowej. O wydarzeniu i jego programie opowiada Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras.


Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 05:45
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miuosh: Norwid to Caravaggio polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:30
Raper Miuosh zdradził w rozmowie z Czwórką, za co ceni twórczość Cypriana Kamila Norwida. - W jego dziełach lubię mrok. Jest w niej ogromny ciężar, dużo "twardej" energii - mówił muzyk. 
rozwiń zwiń