Polskie Radio
Section05

SB

Wstrząs na Politechnice Częstochowskiej. Rektor zrezygnował

Prof. Norbert Sczygiol nie jest już rektorem Politechniki Częstochowskiej. Rezygnację złożył dzień przed ogłoszeniem wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie jego oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem sądu - nieprawdziwego. Z ustaleń IPN wynika, że Sczygiol na przełomie lat 70. i 80. XX w. współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja policja społeczeństwo Częstochowa lustracja służba bezpieczeństwa bezpieka szkolnictwo wyższe

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa PRL komunizm HISTORIA

Współpraca Wojciecha Manna z SB. Piotr Gontarczyk ujawnił dokumenty. "Od lat leżą w IPN"

"Powszechnie uważa się, że osoby uczestniczące w życiu publicznym winny być przezroczyste. Bo oprócz tego, co zostało powiedziane, ważne jest to, »kto« to mówi" - pisze na łamach "Historii Do Rzeczy" Piotr Gontarczyk wskazując Wojciecha Manna. Historyk przytacza dokumenty, z których wynika, że znany dziennikarz był zarejestrowany jako kontakt operacyjny komunistycznej bezpieki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba bezpieczeństwa Wojciech Mann PRL

Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL

- Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, to bulwersujące, że władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują. Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, to cicha akceptacja tego, co robili przed 1990 r. - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Franciszek Blachnicki Kościół katolicki Instytut Pamięci Narodowej Warszawa PRL historia Polski

Dr Grajewski: przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami

- Przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami. Nie wiadomo, co się stało z 2 mln dolarów, które miał dostać na swoją działalność. Jako przewodniczący Kolegium IPN w 2005 r. złożyłem wniosek o zbadanie wersji o otruciu księdza i przeprowadzenie śledztwa - powiedział historyk i dziennikarz dr Andrzej Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Krzysztof Sobolewski Kościół katolicki PRL służby i bezpieczeństwo

Były szef SB pochowany na Powązkach. "Należy to czytać w kategorii skandalu"

Były szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń został pochowany na Powązkach Wojskowych. – Obecna sytuacja wprowadza kompletny relatywizm. Z jednej strony cmentarza chowamy żołnierzy niezłomnych, z drugiej - odpowiedzialnych za zbrodnie systemu - skomentował historyk prof. Mieczysław Ryba w rozmowie z portalem tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Władysław Ciastoń komunizm Powązki

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN ZSRR UB milicja Tadeusz Płużański