Polskie Radio
Section05

opozycja demokratyczna

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Komitet Obrony Robotników Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 10. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Barańczak poezja literatura emigracja USA PRL Komitet Obrony Robotników filozofia teologia chrześcijaństwo

Kraj mlekiem i miodem płynący, któremu Polska chce zabrać Grodno. Dezinformacja białoruska tak samo groźna jak rosyjska

Rosja i Białoruś mówią jednym głosem choćby w sprawie kryzysu granicznego. Oskarżają państwa UE i NATO, głównie Polskę i Litwę, o nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego oraz brak humanitaryzmu. Ma to zdyskredytować struktury euroatlantyckie oraz osłabić wpływ Polski i Litwy na politykę wschodnią NATO i UE.  Jest jednak kilka znaczących różnic miedzy tym, jak działa propagandowa machina w Moskwie i w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś dezinformacja Rosja

Gruzińska opozycja protestuje przeciwko wyborowi nowego prezydenta

Tysiące Gruzinów zgromadziło się dziś w centrum Tbilisi, by zaprotestować przeciwko wyborowi Michaiła Kawełaszwilego na prezydenta kraju. Demonstracje rozpoczęły się jeszcze przed świtem, gdy pierwsi protestujący z różnych części miasta ruszyli w stronę parlamentu, niosąc flagi Gruzji, Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłami wzywającymi do przebudzenia narodu.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja protesty w Gruzji opozycja

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

- To, co wydarzyło się 25 lat temu, było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński stan wojenny PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność W POLSKIM RADIU

Krzysztof Wyszkowski: komuniści wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć

- Uważałem, że tym ruchem władza popełniała samobójstwo, uważałem, że ten, kto pierwszy użyje siły, ten przegra. O tym, że komuniści trzymali nam pistolet za plecami i wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć, dowiedzieliśmy się później - powiedział Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL komunizm Związek Radziecki Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Tadeusz Mazowiecki Krzysztof Wyszkowski HISTORIA

W Gruzji demonstracje coraz bardziej antyrosyjskie. Media ostrzegają o terrorze przeciw opozycji

Protesty w Gruzji trwają już trzynaście dni, a sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Obywatele wychodzą na ulice Tbilisi i innych miast, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Demonstracje, które rozpoczęły się jako pokojowy protest, przybrały dramatyczny obrót, gdy władze zaczęły stosować coraz bardziej brutalne środki tłumienia oporu.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja protesty w Gruzji Rosja Tbilisi Unia Europejska

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Białoruś: jest termin wyborów prezydenckich. Rosja obiecuje poparcie w przypadku destabilizacji

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego - izba niższa parlamentu Białorusi - na swoim posiedzeniu w Mińsku wyznaczyła datę wyborów prezydenta państwa na 26 stycznia 2025 roku. W przeddzień podjęcia tej decyzji Boris Gryzłow, ambasador Federacji Rosyjskiej na Białorusi, oświadczył, że w razie destabilizacji sytuacji podczas wyborów Rosja udzieli pomocy swojemu sojusznikowi i partnerowi strategicznemu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory prezydenckie Rosja polityka Swiatłana Cichanouska represje

Białoruś: represje wobec aktorów i opozycjonistów. Kolejne obławy KGB i milicji

Na Białorusi nasilają się represje wobec przedstawicieli kultury oraz opozycji. W Mińsku rozpoczęła się obława KGB i milicji na aktorów Teatru Białoruskiej Dramaturgii, którzy są oskarżani o udział w protestach po wyborach w 2020 roku oraz o "działalność ekstremistyczną". Część artystów, po otrzymaniu informacji o działaniach służb, zdołała się ukryć, jednak wielu zatrzymano i przewieziono na komendy milicji.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś represje opozycja