Polskie Radio
Section05

opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD Białorusini żyją jak za Stalina. Gorzkie słowa Cichanouskiej

- Białorusini żyją jak w gułagu. Jednak wszystkich nie da się posadzić. Ludzie od 2020 roku nie zmienili swoich poglądów, w związku z terrorem nagle nie zaczęli kochać reżimu Łukaszenki. Społeczny sprzeciw zszedł do podziemia - mówi Polskiemu Radiu białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Swiatłana Cichanouska Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka reżim Czernobyl Władimir Putin Rosja więźniowie polityczni represje

ROPCiO – laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

25 marca 1977 roku utworzono Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Jego głównymi celami było poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka oraz stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą - obok KOR - jawnie działającą organizacją opozycyjną.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Hall HISTORIA historia Polski PRL Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia PRL

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

Rosja. Szef Memoriału skazany na 2,5 roku kolonii karnej

Moskiewski sąd skazał szefa Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał" Olega Orłowa na dwa i pół roku kolonii karnej. Uznano go winnym dyskredytacji rosyjskiej armii. Proces został skrytykowany przez obserwatorów międzynarodowych, którzy określili go jako "umotywowany politycznie". W obronie Olega Orłowa wystąpili znani artyści i intelektualiści - przeciwnicy reżimu Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Władimir Putin Kreml reżim represje Memoriał prawa człowieka kolonia karna więźniowie polityczni wojna na Ukrainie wojna 2024

Swiatłana Cichanouska wzywa do bojkotu wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska wezwała społeczność międzynarodową i naród białoruski, by nie uznawali dzisiejszych wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki. Dziś na Białorusi główny dzień głosowania w wyborach do Izby Reprezentantów i samorządów lokalnych. Do wyborów zostali dopuszczeni jedynie kandydaci lojalni wobec reżimu. Kampanii wyborczej towarzyszyły zakrojone na szeroką skalę represje i brutalna eliminacja wszystkich przedstawicieli opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś

TYLKO U NAS Pałac Putina jak 39 księstw Monako. Co ujawniło najsłynniejsze śledztwo Nawalnego?

Służba więzienna Rosji poinformowała 16 lutego 2024 roku, że nie żyje Aleksiej Nawalny, więzień polityczny Władimira Putina. Był przetrzymywany w kolonii karnej za kołem podbiegunowym. Nie okazano jednak rodzinie jego ciała. Kierowany przez Aleksieja Nawalnego zespół ujawnił światu wiele niewygodnych dla reżimu tajemnic, m.in. "najmocniej strzeżony sekret Kremla" - tajną rezydencję Władimira Putina w Gelendżyku. Wedle ustaleń zespołu Nawalnego kompleks finansowano na podstawie schematów korupcyjnych, środki pochodziły od szeregu firm, w tym od koncernów Transnieft i Rosnieft. W materiałach dochodzenia mowa była też o związkach Putina z byłym szefem Nord Stream 2 AG, b. funkcjonariuszem Stasi, Matthiasem Warnigiem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Europa Białoruś