Polskie Radio
Section05

marzec 1968

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Rocznicę Powstania Warszawskiego wykorzystywano do antysemickiej nagonki [PODCAST]

Powstanie Warszawskie często wykorzystywane było w PRL jako figura do mówienia o ówczesnej sytuacji w kraju. Czasami uroczystości związane z rocznicą wybuchu zrywu stawały się okazją do ataku na wrogów zewnętrznych i wewnętrznych reżimu. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów były oficjalne obchody w 1967 roku, podczas których padły słowa uderzające nie tylko w Stany Zjednoczone, Republikę Federalną Niemiec i Izrael, ale też w polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Kontekst tych wypowiedzi wyjaśnił prof. Andrzej Zawistowski w nowym odcinku podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski PRL Uniwersytet Warszawski Warszawa Władysław Gomułka

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA Kazimierz Dejmek Warszawa Władysław Gomułka