Redakcja Polska

Białoruś: represje wobec aktorów i opozycjonistów. Kolejne obławy KGB i milicji

19.10.2024 17:56
Na Białorusi nasilają się represje wobec przedstawicieli kultury oraz opozycji. W Mińsku rozpoczęła się obława KGB i milicji na aktorów Teatru Białoruskiej Dramaturgii, którzy są oskarżani o udział w protestach po wyborach w 2020 roku oraz o "działalność ekstremistyczną". Część artystów, po otrzymaniu informacji o działaniach służb, zdołała się ukryć, jednak wielu zatrzymano i przewieziono na komendy milicji.
Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025  roku. Jego reelekcja w 2020 roku wzbudziła ogromne protesty na Białorusi
Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Jego reelekcja w 2020 roku wzbudziła ogromne protesty na BiałorusiShutterstock.com/Castleski/Sasa Dzambic Photography

Teatr Białoruskiej Dramaturgii jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie spektakle wystawiane są w języku białoruskim, co czyni go wyjątkowym na tle polityki reżimu Aleksandra Łukaszenki, dążącego do rusyfikacji kraju. Wcześniej, w proteście przeciwko represjom politycznym, aktorzy Narodowego Akademickiego Teatru im. Janki Kupały opuścili kraj, a niektórzy z nich znaleźli schronienie i kontynuują pracę w Polsce. Analitycy uważają, że represje mają na celu zastraszenie działaczy kultury oraz zniszczenie niezależności białoruskiej sztuki.

To kolejna akcja białoruskiego reżimu wymierzona w opozycyjne środowiska w minionym czasie. 27 września służby Łukaszenki przeprowadziły obławę na opozycjonistów w obwodzie homelskim, na południowym wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą. Akcja objęła m.in. miejscowości takie jak Brahin, Łojewo, Jelsk, Chojniki i Narowla. Funkcjonariusze KGB i oddziały prewencyjne milicji wtargnęły do domów, zatrzymując ludzi według przygotowanych wcześniej list. W niektórych przypadkach zatrzymania miały miejsce także na ulicach.

Zarzuty wobec zatrzymanych obejmowały m.in. rzekomą działalność ekstremistyczną, obrażanie Aleksandra Łukaszenki i Rosjan, a także udział w akcjach charytatywnych na rzecz prześladowanych politycznie. Część z zatrzymanych została uwolniona po tzw. "rozmowie profilaktycznej" z funkcjonariuszami, jednak wobec wielu z nich wszczęto postępowania karne lub administracyjne.

Według białoruskich obrońców praw człowieka, nasilenie represji ma na celu uniemożliwienie opozycjonistom ujawniania informacji o działaniach armii białoruskiej na granicy z Ukrainą. Reżim Łukaszenki konsekwentnie stara się eliminować wszelkie próby oporu zarówno w środowiskach kulturalnych, jak i politycznych, aby w pełni kontrolować życie społeczne w kraju.


IAR/PRdZ/dad

Więźniowie sumienia z Białorusi uhonorowani muralem na warszawskiej Woli

19.10.2024 14:00
Aleś Bialacki, Andrzej Poczobut, Maria Kalesnikawa i Marfa Rabkova - sylwetki i słowa obrońców i obrończyń praw człowieka w Białorusi pojawiły się na muralu na warszawskiej Woli. Inicjatorem projektu jest Amnesty International Polska.

Za nami Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

19.10.2024 12:41
Tradycja, zwyczaje, rzemiosło - to kluczowy element różnorodności kulturowej świata - podkreślano.Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego został ustanowiony przez UNESCO w 2023 roku. W Polsce obchodzono jego pierwszą edycję.

Biden i Scholz potwierdzają wsparcie dla Ukrainy. Symboliczna wizyta prezydenta USA w Berlinie

19.10.2024 15:43
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdzili swoje silne poparcie dla Ukrainy, która wciąż zmaga się z rosyjską agresją. Podczas jednodniowej wizyty Bidena w Berlinie, obaj przywódcy omówili możliwości zakończenia wojny na Ukrainie oraz inne kluczowe kwestie międzynarodowe, takie jak sytuacja na Bliskim Wschodzie.