Redakcja Polska

Biden i Scholz potwierdzają wsparcie dla Ukrainy. Symboliczna wizyta prezydenta USA w Berlinie

19.10.2024 15:43
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdzili swoje silne poparcie dla Ukrainy, która wciąż zmaga się z rosyjską agresją. Podczas jednodniowej wizyty Bidena w Berlinie, obaj przywódcy omówili możliwości zakończenia wojny na Ukrainie oraz inne kluczowe kwestie międzynarodowe, takie jak sytuacja na Bliskim Wschodzie.
Najważniejszym tematem rozmów prezydenta USA z niemieckimi i europejskimi politykami była wojna na Ukrainie.
Najważniejszym tematem rozmów prezydenta USA z niemieckimi i europejskimi politykami była wojna na Ukrainie.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W swoich oświadczeniach przed rozmowami, zarówno Biden, jak i Scholz, podkreślili znaczenie współpracy USA i Niemiec w kontekście wsparcia Ukrainy. Prezydent Biden określił Niemcy mianem "najbliższego i najważniejszego sojusznika Ameryki", wskazując na wspólne działania na rzecz Ukrainy. - Ameryka i Niemcy są największymi sojusznikami Ukrainy w jej walce o przetrwanie jako wolny i niepodległy naród - powiedział prezydent USA.

Kanclerz Scholz również podkreślił jednolite stanowisko Berlina i Waszyngtonu wobec wojny. - Wspieramy Ukrainę tak silnie, jak to możliwe. Jednocześnie dbamy o to, aby NATO nie stało się stroną w tej wojnie - zaznaczył Scholz. Obaj przywódcy omówili również szerokie wsparcie polityczne i militarne dla Ukrainy oraz możliwości dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.


Posłuchaj
00:50 13266748_1 (1).mp3 Najważniejszym tematem rozmów prezydenta USA z niemieckimi i europejskimi politykami była wojna na Ukrainie. Materiał Michała Wiśniewskiego (IAR)

 

W rozmowach w Urzędzie Kanclerskim uczestniczyli także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, co podkreśliło znaczenie europejskiej jedności w obliczu wojny na Ukrainie.

Symboliczne zakończenie wizyty Bidena w Berlinie

Wizyta Joe Bidena była jego pierwszą roboczą wizytą w stolicy Niemiec jako prezydenta USA, a także pierwszą od ośmiu lat, kiedy w Berlinie gościł Barack Obama. Podczas spotkań z niemieckimi i europejskimi liderami, Biden nieustannie podkreślał zaangażowanie USA w pomoc Ukrainie oraz chwalił wkład Niemiec w te działania. Szczególnie docenił kanclerza Scholza za niemieckie zaangażowanie, wyrażając wdzięczność za jego przywództwo i współpracę transatlantycką.

W ramach uznania za zasługi dla współpracy między USA a Niemcami, Joe Biden został odznaczony Krzyżem Wielkim klasy specjalnej Orderu Zasługi, najwyższym niemieckim odznaczeniem państwowym.


Posłuchaj
00:27 13266887_1.mp3 "To nagroda pocieszenia" - tak publicysta Witold Sokała skomentował w Polskim Radiu 24 odznaczenie Joe Bidena w Berlinie.

 

Wizyta miała również symboliczne znaczenie, jako że była to prawdopodobnie ostatnia podróż prezydenta USA do Europy przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Biden pożegnał się z europejskimi partnerami, podkreślając trwałe więzi między USA a Europą, zanim krótko po godzinie 18:00 odleciał z Berlina do Waszyngtonu.

Zełenski w "FT": zaproszenie Ukrainy do NATO jedynym sposobem na jej przetrwanie

18.10.2024 13:37
Formalne zaproszenie do członkostwa w NATO to dla Ukrainy "jedyny sposób" na przetrwanie rosyjskiej inwazji - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Financial Timesa". Wezwał też zachodnich sojuszników do poparcia jego planu zakończenia wojny.

Szczyt Unii Europejskiej, ukraiński plan zwycięstwa oraz śmierć przywódcy Hamasu

18.10.2024 17:30
W tym wydaniu: unijne reakcje na polska politykę migracyjną i wstrzymanie prawa do azylu, rozbieżne stanowiska UE i NATO wobec planu przedstawionego przez Zełenskiego, a także pytanie czy konflikt na Bliskim Wschodzie zmierza ku końcowi czy eskalacji.

Wielonarodowa grupa bojowa NATO na Łotwie stała się brygadą

18.10.2024 16:28
Podniesienie rangi wielonarodowej grupy bojowej NATO na Łotwie do rangi brygady to "przełomowe i największe od pokolenia wydarzenie (na rzecz) budowania zbiorowej obrony NATO" – ocenił łotewski prezydent Edgars Rinkeviczs podczas uroczystości w bazie wojskowej Adazi pod Rygą.

"Nadzwyczajna sytuacja potrzebuje odpowiednich metod działania". Kurs Polski w sprawie migracji poparty w Brukseli

19.10.2024 10:00
Twardy kurs Polski w sprawie migracji poparty jednomyślnie przez unijnych przywódców. Na europejskim szczycie w Brukseli zapewniono o solidarności z Polską, która zmaga się z presją migracyjną ze strony Rosji i Białorusi. Dano też zielone światło dla czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu dla osób próbujących przekroczyć białoruską granicę.